Badania rynku proste i skuteczne jak nigdy wcześniej

Internet trade
Obecny konkurencyjny rynek powoduje, że w dłuższej perspektywie czasu utrzymają się na nim tylko przedsiębiorstwa świadome oczekiwań i potrzeb obecnych oraz potencjalnych klientów. Zalecanym sposobem na poznanie tych potrzeb są wszelkiego rodzaju badania rynku. Wśród najczęściej wykonywanych należy wymienić między innymi badania: satysfakcji klientów, rozpoznawalności marki, ewaluacji szkoleń, użyteczności stron www.

Ankiety przez internet
Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z najpopularniejszych narzędzi przydatnych do odkrycia zdania klientów jest ankieta. Jest ona znanym od lat narzędziem, które polega na tym że badany dostaje do wypełnienia kwestionariusz z pytaniami półotwartymi, otwartymi lub zamkniętymi. Rozróżniamy wiele rodzajów ankiet np. telefoniczne, pocztowe, czy ankiety online .

W czasach coraz powszechniejszego dostępu do sieci coraz większą popularność zyskują narzędzia, które umożliwiają zbieranie danych online. Takie podejście do sprawy niesie za sobą mnóstwo korzyści niedostępnych w starych metodach badania opinii.

Nowoczesne badania opinii
Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze, niższe koszty. Zmniejsza się ilość kosztów dotyczących obsługi badanych ankietowanych. Jednocześnie maleje czas potrzebny do zgromadzenia odpowiedzi. Dzięki temu posiadamy bieżący dostęp do najnowszych wyników, które cały czas spływają do systemu. Polepsza się jakość ankiet oraz rośnie ich liczebność.

Dzieje się tak ponieważ respondenci uzupełniają je za pomocą internetu w dogodnym dla siebie miejscu, gdy sami posiadają na to czas i ochotę, a nie wtedy gdy zaczepi je osoba przeprowadzająca badania. Ułatwia to wykonanie badań na tematy uznawane przez ankietowanych za wstydliwe. Na potrzeby przeprowadzania ankiet używa się też w coraz większym zakresie telefonów komórkowych.

Ankiety online to także znaczne uproszczenie pracy przy analizie zgromadzonych wyników. System pozwala na szybkie tworzenie raportów, które można analizować za pomocą wielu narzędzi np.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić, co podobny serwis udostępnił (http://apogit.pl/) na ten temat. To z pewnością też Cię zaciekawi.

tabel. Dzięki temu łatwiej zauważyć, skomplikowane nierzadko, związki pomiędzy poszczególnymi zmiennymi.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes