Tag Archives: BIWAK

Wakacje inaczej

Przygoda, ach przygoda! Nadchodzi lato, a wraz z nim okres urlopowych wojaży. Nie wszystkim odpowiada spędzanie kolejnego urlopu nad hotelowym basenem. Dla takich ludzi świetną alternatywą może być choćby wyjazd pod namiot nad wodę, albo w odległy zakątek gór. Można też wybrać się za granicę, w nieznane. Jeśli chcemy urlop spędzić aktywnie i ciekawie zaplanujmy tego rodzaju przygodę.

Jeśli wybierasz się na wyprawę, powinieneś przyszykować się pod kątem kupna odzieży oraz sprzętu

Z nadejściem słonecznych dni objawia się ochota na przeróżne wyprawy oraz przechadzki. Nasi rodacy z chęcią wyjeżdżają w góry, jak również odwiedzają inne piękne miejsca w kraju. Do podobnych wycieczek za każdym razem warto porządnie się przyszykować. Niezbędna bywa właściwa, nieprzemakalna garderoba i mocne a równocześnie wygodne obuwie. Jeżeli obmyśla się dłuższy pobyt w jakimś miejscu, optymalnie sprawdzi się profesjonalny sprzęt turystyczny. Co trzeba kupić?

W jaki sposób zorganizować biwak?

Co to znaczy “dobry biwak”? Czy dobry biwak, to ten, na którym była kapitalna atmosfera, czy ten, który był bez zarzutu spożytkowany czasowo (np. na prowadzenie zajęć)? A może dobry biwak, to taki, na który pojechało wielu harcerzy? A czy w takim przypadku biwak, na którym było 8 osób jest lichy? Wszyscy znamy wytyczne dobrej zbiórki.

Śpiwory muszą gwarantować ciepło

Śpiwory występują w różnorakiej grubości

Jeżeli udajemy się na obóz, powinniśmy być przygotowani na to, że będziemy potrzebowali paru odpowiednich rzeczy, bez których taki wyjazd nie ma możliwości się udać. Z tego powodu w pierwszej chwili powinniśmy spojrzeć na śpiwory i zadecydować, które z nich będą dla nas dobre. Możemy wybrać takie, które będą rozpinane na całej długości, więc łatwiej będzie się w nie wchodziło, a w razie potrzeby, będziemy mogli z nich zrobić pojedyncze, duże nakrycie, lecz mamy szansę wybrać także takie, które w ogóle nie okazują się być rozpinane oraz wtenczas przypominają swoim kształtem taką mumię. Poza tym wyróżniają się one między sobą grubością, zatem musimy się namyślić, czy będziemy potrzebować taki, który będzie nas ogrzewał, czy wystarczy cienki, gdyż noce powinny być ciepłe.

Jaki namiot sobie sprawić

Sypianie pod gołym niebem nie jest do końca przyjemne, tym bardziej kiedy aura, czy latające owady nie dadzą nam spokojnie usnąć. Na eskapadach na łonie przyrody dobrze sprawdzają się namioty. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed niepożądanymi warunkami pogodowymi, opadami, czy palącym słońcem oraz wiatrem, a także zapewnienie możliwe komfortowego snu.