Tag Archives: BIWAK

Wakacje inaczej

Przygoda, ach przygoda! Zbliża się lato, a razem z nim okres wakacyjnych wojaży. Nie wszystkim odpowiada spędzanie kolejnego urlopu nad hotelowym basenem. Dla tych osób świetną alternatywą może być przykładowo wyjazd pod namiot nad jezioro, albo w urokliwy zakątek gór. Świetnym pomysłem jest też wyjazd za granicę, w nieznane. Jeśli chcemy wakacje spędzić aktywnie i ciekawie zaplanujmy taką przygodę.

Jeśli wybierasz się na wyprawę, powinieneś przyszykować się pod kątem kupna odzieży oraz sprzętu

Z przyjściem cieplejszych dni pojawia się apetyt na różne wyjazdy oraz przechadzki. Polacy z chęcią wyjeżdżają w góry, jak również odwiedzają pozostałe piękne regiony w kraju. Do takich wycieczek za każdym razem należy porządnie się przyszykować. Potrzebna jest odpowiednia, nieprzemakalna odzież oraz mocne a zarazem wygodne buty. Jeśli obmyśla się dłuższy pobyt w jakimś miejscu, idealnie odnajdzie się profesjonalny sprzęt turystyczny. Co trzeba zakupić?

Śpiwory muszą gwarantować ciepło

Śpiwory występują w różnej grubości

Kiedy udajemy się na biwak, musimy być przygotowani na to, że będziemy wymagali paru niezbędnych przedmiotów, bez których taki wyjazd nie ma szansy się udać. Przez to w pierwszej kolejności powinniśmy popatrzeć na śpiwory i zdecydować, które z nich okażą się dla nas dobre. Możemy wybrać takie, które będą rozpinane na calutkiej długości, zatem łatwiej będzie się w nie wchodziło, a w razie konieczności, będziemy mieli szansę z nich zrobić pojedyncze, duże nakrycie, lecz mamy szansę kupić także takie, które w ogóle nie okazują się być rozpinane oraz wtenczas przypominają swoim kształtem taką mumię. Poza tym wyróżniają się one między sobą grubością, zatem powinniśmy się zastanowić, czy będziemy potrzebować taki, który będzie nas ogrzewał, czy starczy cienki, gdyż noce mają być gorące.

W jaki sposób zorganizować biwak?

Co to znaczy “dobry biwak”? Czy dobry biwak, to ten, na którym była świetna atmosfera, czy ten, który był do perfekcji wykorzystany czasowo (np. na prowadzenie zajęć)? A może dobry biwak, to taki, na który pojechało wielu harcerzy? A czy w takim przypadku biwak, na jakim było 8 osób jest kiepski? Wszyscy znamy wytyczne dobrej zbiórki.

Jaki namiot sobie sprawić

Sypianie pod gołym niebem nie jest do końca przyjemne, tym bardziej kiedy aura, czy latające owady nie dadzą nam spokojnie usnąć. Na eskapadach na łonie przyrody dobrze sprawdzają się namioty. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed niepożądanymi warunkami pogodowymi, opadami, czy palącym słońcem oraz wiatrem, a także zapewnienie możliwe komfortowego snu.