Ciągle jest duży problem z azbestem. Jakie działania zostały zrealizowane, co wiemy dzisiaj?

Usuwanie azbestu
To, że azbest szkodzi i trzeba go usunąć – wiadomo od pewnego czasu. To, że wcześniej czy później trzeba będzie go się pozbyć z domów, powoli dociera do naszej świadomości. Kto nam ma szansę w tym pomóc i skąd wziąć na to dofinansowanie?

Usunięcie azbestu
Autor: Achim Senft www.senft-betonbohren.de
Źródło: http://www.flickr.com
Ustaleń prawa które dotyczą azbestu wymyślono już sporo,jednak nie zawsze znajdują one odbicie tak naprawdę. W 2002 roku został przyjęty stosowny program, w którym między innymi ustalono, że wszelakie wytwory zawierające azbest (zobacz szczegóły) muszą być wyłączone z użytku i unieszkodliwione do końca 2032 roku. Zostały tam także określone zadania które prowadzą do zrealizowania tego zamierzenia i to, na kim one spoczywają. Jednak dla wielu urzędów, które musza się zająć określonym kłopotem, wyznaczony termin jest na tyle daleki, że nie mają jeszcze zupełnie żadnych działań.

W zgodzie z przepisami obowiązek utylizacji azbestu (sprawdź ofertę) spoczął na właścicielach budynków. Zwyczajny człowiek często nie wie o funkcjonowaniu programu rządu, nie wie, gdzie się zgłosić, w jaki sposób należy likwidować eternit i najistotniejsze, jak bardzo jest on szkodliwy. I nawet jeżeli zdejmuje azbest z dachu, to nie dlatego że jest przekonany o jego złym wpływie na zdrowie, ale dlatego że dach przecieka. Sposób funkcjonowania jest dwojaki.

Pewnie masz chęć przejrzeć komentarz z strony (http://www.dkrm.com.pl/)? Jeśli tak, to rewelacyjnie. Może i Ty zechcesz zdradzić swą opinią.

Ludzie albo starają się zdjąć azbestowe pokrycie samodzielnie, co jest najgorszym z możliwych pomysłów, albo kierują swoje kroki do gminy – miejsca, gdzie mogą oczekiwać zdobycia pomocy. Niestety, w kilku wypadkach wyłącznie w teorii.

Pracownicy usuwający azbest
Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Zadania gminy zawierają się w programie. Jednak są one tak opisywane, że pozostawiają jej władzom pewną swobodę zarówno w czasie i zakresie oferowanej pomocy, jak i możliwości jej udzielania. Najważniejszym obowiązkiem gminy w walce z azbestem jest rozpowszechnianie informacji dotyczących zagrożeń, jakie ze sobą niesie, a także inwentaryzacja wszystkich wyrobów, w których jest określany na danym terenie i przedłożenie tego typu zestawienia wojewodzie.

Informacja jest niezwykle istotna – jeśli ktoś nie ma pojęcia o tym, czym są w ogóle te surowce wtórne, nie będzie szukał jego rozwiązania.

Prezentowany artykuł jest bardzo pasjonujący, ale bez wahania przeczytaj także ten opublikowany tu w innym miejscu post – on również jest godny uwagi.

Dlatego gmina musi między innymi zorganizować współpracę z mediami w celu rozprowadzania informacji dotyczącej problematyki azbestu i jego zagrożeń.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes