Czy duża ilość ofert pracy pomaga odnaleźć się na w realiach?

Praca w IT
Tuż po zakończeniu studiów przychodzi taka chwila, kiedy zaczyna się poszukiwać pierwszej pracy na serio. Oczywiście całkiem sporo ludzi już podczas studiów szuka jakiegoś zajęcia, dodatkowej pracy, letniego wypadu zagranicę albo wolontariatu, jednak poszukiwanie zaraz po studiach wygląda trochę inaczej. Szukamy zwykle posady, w której moglibyśmy zostać trochę dłużej, a nie popracować kilka miesięcy, sezonowo i zrezygnować.

Praca księgowej
Autor: John Davis
Źródło: http://www.flickr.com
Rynek wypełniony jest ofertami wakatów z bardzo rozmaitych branży. By się o tym przekonać wystarczy zwrócić uwagę, jak wiele wyników pokaże nasza przeglądarka. Ważne jest, by wybrać, co z naszej działalności zawodowej umiemy robić najlepiej,w czym się odnajdziemy i w czym czujemy się pewnie. Jeżeli nie całkiem umiemy określić, jaki rodzaj pracy najbardziej przypadłby nam do gustu, dobrze jest złożyć aplikacje do instytucji o różnych charakterystykach, żeby przekonać się w działaniu, co tak naprawdę chcemy robić w przyszłości, a czego pragniemy zdecydowanie uniknąć.

Człowiek kreatywny, o dużej elastyczności i całkiem dobrym kontakcie z ludźmi będzie poszukiwała innego typu miejsca pracy niż ktoś nastawiony na zadanie i z ogromną wiedzą, ale bez daru dzielenia się nią. Dużo osób najzwyczajniej w świecie rozpoczyna od rozpytywania przyjaciół, szukania na portalach ogłoszeniowych i w lokalnych gazetach. W sieci poszukują używając słów „oferty pracy Legnica” czy „oferty pracy Stargard Szczeciński”, aby mieć rezultaty jedynie ze swojego miasta. Jest to całkiem dobry system i poszukiwanie w sieci jest z pewnością dużo wygodniejsze niż w prasie.

Wpisanie nazwy miejscowości wprowadza pewne zawężenie, bo szukając po frazach „oferty pracy Legnica” nie otrzymamy raczej listy ofert z północy kraju, lecz takie hasła jak „praca Bytom” niestety sprawiają, że lista wyszukań nadal jest bardzo duża. Trafne wyszukiwanie także jest pewną kompetencją, którą dobrze jest zdobyć. Szukając ofert pracy w prasie nie będziemy mogli używać do wyszukiwania kombinacji control+F. Warto rozszerzyć hasła „praca Bytom” lub „oferty pracy gdzie szukać pracy Stargard Szczeciński” o słowa, które opisują miejsca, w których chcemy znaleźć zatrudnienie, na przykład: przedszkole, biuro (zbiór ofert pracy). Wyniki powoli zawężą się do takiej liczby, którą będziemy mogli dokładnie przeanalizować.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes