Czy opłaca się wybudować dom?

domy pasywne
Decydując się na usamodzielnienie i niezależność, jednym z atrakcyjnych rozwiązań, nad którym warto się zastanowić może okazać się budowa własnego domu. Koszty, zmienne dla różnych lokalizacji, mogą być mniejsze, niż wykończony pod klucz dom na sprzedaż lub zakup nowego mieszkania od dewelopera w samym centrum większego miasta.

domy pasywne
Autor: www.schueco.pl
Niezwykle trudnym zadaniem wydaje się oszacowanie wszystkich kosztów wybudowania domu. Sprawę utrudnia fakt, że na wspomniany proces wpływ ma dużo czynników.

Nie wliczamy też oczywiście kosztu kupna gruntu pod budowę, dlatego, że w tej kwestii ceny powiązane są z miejscem, które nas interesuje.

Koszty należy podzielić na cztery główne grupy. 1. Stan zerowy, czyli wszystkie prace ziemne między innymi fundamenty, ściany, stropy i schody zlokalizowane poniżej linii gruntu. 2. Stan surowy, otwarty, czyli ściany nośne i działowe, stropy, schody, konstrukcja dachu a także izolacja.3. Stan surowy, zamknięty, czyli stolarka okienna i drzwi.4. Prace wykończeniowe – etap absorbujący najwięcej pieniędzy – instalacje, tynki, posadzki itd..

Dom
Autor: Jens Mayer
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba w tej sytuacji pamiętać, że biorąc pod uwagę gotowe domy na sprzedaż, część z tych kosztów również będzie leżała po naszej stronie (chyba, że zdecydujemy się na opcję „pod klucz”, która na pewno będzie droższa).

Sporym uproszczeniem są gotowe projekty domów, które najczęściej uwzględniają koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztował nasz dom (polecamy projekty domów piętrowych). Warto zwrócić uwagę na gotowe projekty m. in. właśnie z tego powodu. Średnia cena zakupu gotowego projektu waha się w okolicach 2000 zł. Są to jednak pieniądze dobrze wydane, dlatego, że dają możliwość wybrania takiego projektu, który będzie przedstawiał nasz, wymarzony mieszkania (projekty domów tanich w budowie).

Ponieważ koszty wydawane na budowę domu są jednymi z najdroższych, jakie ponosimy w w ciągu życia, warto się tym zainteresować, aby wybrać taki dom, który będzie nam odpowiadał. Często jest tak, że mamy „w głowie” dany szkic, jednakże nie potrafimy architektowi go wytłumaczyć. W takiej sytuacji oglądanie gotowych szkiców domu może nam pomóc. I jednocześnie da możliwość zachować dużą ilość gotówki, którą trzeba by zainwestować w kupno indywidualnego projektu.

Niezależnie od tego, jakim budżetem na budowę domu dysponujemy, musimy pamiętać o minusach, z których często najbardziej istotnym jest lokalizacja. Nie da się ukryć, że aby mieszkać w wygodnym miejscu często trzeba jednak wybrać tańszą, gotową ofertę od dewelopera, który nabywając większy grunt ma okazję zmniejszenia kosztów jednostkowych. Trzeba też pamiętać o wygodzie jaką umożliwia wykonanie wszystkich robót i załatwienie koniecznych formalności, dotyczących budowy domu przez firmę deweloperską. Pozostaje więc rozważyć wszystkie plusy i minusy i zdecydować się na odpowiadające nam rozwiązanie.

Jeżeli remontujesz mieszkanie dowiedz się więcej na ten temat na stronie www.da-bud.pl.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes