Czy pracowanie spoza biura ma same zalety? Okazuje się, że nie. Zobacz o jakich wadach trzeba wspomnieć

Kable sieciowe
Mogłoby się wydawać, że praca zdalna, z naszego mieszkania i na swoich warunkach to świetne rozwiązanie dla każdego dorosłego człowieka, który w jakiś sposób musi zarabiać na swoje utrzymanie. Sporo z nas z pewnością marzy o czymś takim i mniej lub bardziej aktywnie do tego dąży. Wszak opcja ta wydaje się być niezwykle wygodną. Często zarabiają tak na życie graficy, copywriterzy czy praca informatyk.

Informatyk
Autor: Mario Behling
Źródło: http://www.flickr.com
Wychodzi jednak na to, że taki tryb pracy ma też swoje wady. Praca w domu wymaga od nas mnóstwo samodyscypliny. Nie będzie tu szefa, który powie co i kiedy należy zrobić (zobacz oferty pracy). Nie będzie też osoby, która weźmie odpowiedzialność, a często również takiej, która szybko będzie w stanie pomóc, kiedy pojawią się problemy. Będziemy tak naprawdę skazani na samowystarczalność. Praca w biurze nie stwarza tych problemów. W biurze łatwo znaleźć kogoś, kto w razie problemów wyciągnie pomocną dłoń (mowa rzecz jasna o normalnych zakładach pracy, bez atmosfery mobbingu oraz zbędnej rywalizacji).

O wspomnianą samodyscyplinę często rzeczywiście trudno. W pochmurne, jesienne dni dużo ciężej będzie podnieść się wcześniej z łóżka oraz wziąć się do pracy, jeżeli nie mamy za bardzo przymusu. Może być też ciężko oprzeć się pięknej pogodzie czy mnóstwie innych okoliczności, które zachęcać będą do odłożenia pracy na później. W domu po prostu o wiele trudniej o skupienie, tym bardziej, kiedy nie mieszkamy sami. Przy małych dzieciach może okazać się to wręcz niemożliwe. Praca w domu może także prowadzić do alienacji. Czy tego chcemy, czy nie, zakłady pracy są miejscami, w których dorośli ludzie mają najwięcej relacji z innymi ludźmi. Jeśli pozbawimy się tych okazji, prędko możemy zacząć odczuwać osamotnienie. Przy braku wsparcia ze strony innych oraz tych samych celów zawodowych grozi nam również szybsza utrata motywacji oraz wypalenie.

Istnieje pewien trend wśród freelancerów, polegający na wspólnym wynajmie pomieszczeń biurowych wraz z innymi przedstawicielami wolnych zawodów. Tak jest praktycznie wszędzie w Polsce, na przykład praca Radom (sprawdź ofertę pracy). Jak więc widać, nawet sposród osób pracujących niezależnie istnieje konieczność posiadania zawodowych relacji z innymi ludźmi.

Czy praca w domu jest rozwiązaniem dla każdego?
Z pewnością nie. Każdy z nas ma różny charakter i w inny sposób będzie potrafił dostosować się takiego trybu życia. Może się okazać, że po jakimś czasie zatęskni się za biurem i z radością wrócimy na etat. Być może zaczniemy poszukiwać nowej pracy, sprawdzać oferty pracy Żyrardów (zobacz nowe oferty pracy). Takie przypadki zdarzają się dość często. Warto jednak spróbować, gdyż wbrew temu co można by wywnioskować z tego tekstu, zdalny sposób pracy posiada także dużo zalet.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes