Czym jest faktoring?

pieniądze
Zatory finansowe spotkać mogą większość firm, bez względu na branżę, w jakiej działa. Jeżeli nawet nieufnie wybierać ona będzie klientów, z jakimi podejmie współpracę, to i tak może się okazać, że w pewnym momencie ktoś może nie zapłacić za fakturę. A jeśli działa się w branży bardziej ryzykownej, to prawie na pewno w którymś momencie pojawi się konieczność poproszenia o pomoc windykatorów. Są jednak sposoby na to, aby zmniejszyć ryzyko płatniczych zatorów albo zagwarantować finansową płynność przedsiębiorstwa.

polskie dziesięć złotych
Autor: Przemysław Szabłowski
Źródło: http://www.flickr.com
Usługa faktoringu, bo o to o nią właśnie chodzi, od jakiegoś czasu obecna jest dla polskich firm. Póki co dużej popularności nie zyskała, ale powoli coraz większa ilość przedsiębiorców podejmuje decyzję o skorzystaniu z niej. W kilku słowach faktoring (w tym miejscu znacznie więcej: www.optimal-finance.pl/produkt,Faktoring-dla-firm-Bibby.html) polega na tym, że firma chcąc mieć tego typu usługę podpisuje umowę z tak zwanym Faktorem, czyli pośrednikiem finansowym, który to wszystko będzie finansował. Po zrealizowaniu usługi albo dostarczeniu towaru faktor przejmuje wystawioną na to fakturę, płacąc kwotę należności wystawiającemu. Z kolei wierzyciel dostaje pewną ilość czasu na opłacenie całej kwoty, z tym że płaci ją już firmie pośredniczącej.

polski banknot
Autor: Andy Bullock
Źródło: http://www.flickr.com

Na niedużą do tej pory popularności tego produktu duży wpływ mogą mieć koszty takich operacji. Jak to zwykle bywa, za darmo nic nie ma. Za to, że faktor szybko przeleje wykonawcy pełną kwotę jest pobierana określona prowizja, i do niskich ona nie należy. Kiedy marże na usługach czy produktach nie są duże, to tak naprawdę niewiele można zarobić, i zwyczajnie faktoring będzie nieekonomiczny. Lecz dla wielu firm takie rozwiązanie bardzo może się przydać. Jeśli kwoty faktury są wysokie, a termin płatności odległy, to niekiedy lepiej jest otrzymać wcześniej pieniądze i zachować finansową płynność, niż na przykład rezygnować z inwestycji albo posiłkować się drogimi pożyczkami.

Poza tym powoli na rynku zaczynają się pojawiać nowi gracze, konkurencja jest coraz większa i wszystko to powoduje wolne, lecz zauważalne spadki cen. Ich pomniejszenie sprawi, że większa grupa firm skusi się na takie rozwiązanie, i być może już za niedługi czas popularność faktoringu w naszym kraju stanie się taka sama, jak na zachodzie.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes