Czym jest opracowanie kosztorysu budowlanego? Czy jesteśmy w stanie go opracować samemu?

Kosztorys budowlany jest jednym z najistotniejszych dokumentów, które trzeba przygotować jeszcze przed zaczęciem prac budowlanych. Odpowiednio przygotowany kosztorys pozwoli nam na wstępne oszacowanie kosztów inwestycyjnych, będzie rzeczywiście przydatny w czasie zdobywania kredytów. Dobrze przygotowaną dokumentację możemy samodzielnie przygotować, albo z korzystać z darmowych pomocy, jak programy do kosztorysowania.

budowa domu

Autor: Matthias Wiesmann
Źródło: http://www.flickr.com

Przed wykonaniem kosztorysu budowlanego trzeba nabyć projekt budowlany, bo jest to podstawa wszelkich wyliczeń oraz kalkulacji. Do projektów budowlanych dołącza się zazwyczaj wstępny kosztorys budowlany – link. Trzeba też mieć na uwadze, że ma on tylko bardzo orientacyjnie rozliczenia, które są w stanie dosyć znacznie różnić o realnego kosztu budowy. Pomimo to jednakże, kosztorys załączany do projektu będzie naszym szablonem, według którego wykonamy własne obliczenia.

Jeśli zastosowana w niniejszym tekście retoryka do Ciebie przemawia, to zobacz tu śruby calowe inne tego rodzaju posty – one odnoszą się do zbliżonej problematyki.

W czasie przygotowań należy też zwracać uwagę na zakres robót. Każdy z etapów pracy rozdzielić należy na kategorie, jakie pozwalają nam na zdefiniowanie szczegółowego planu działania. Samodzielne opracowanie kosztorysu budowlanego może być dość męczącym i ciężkim zajęciem, lecz pomimo to to wiele osób tak właśnie wybiera. Pamiętać musimy, że zrobienie kosztorysu przez specjalne firmy kosztują min. tysiąc pięćset złotych, a w sumie przy pewnej ilości wiedzy, umiejętności oraz cierpliwości będziemy w stanie przygotować to sami. Wiadomo jednak, jest to zależne od każdego z nas, jak uważamy, że nie damy rady, to nie ma co robić tego na siłę.

kosztorys budowalny

Autor: Rockies
Źródło: http://www.flickr.com/

Odpowiednio zrobiony kosztorys budowlany pozwala na zebranie właściwej ilości środków a także może być dość pomocny w czasie starania się o kredyt. Taki kosztorys można zrobić nawet, jak nie mamy za bardzo dużej wiedzy w dziedzinie budownictwa, pomocne zaś mogą być proste oraz intuicyjne kalkulatory, które odnajdziemy online. Pozwalają one na szybkie, wstępne oszacowanie kosztów budowy, mogą też służyć jako praktyczny wzór dla bardziej zaawansowanych obliczeń. Dla każdej osoby, która czuje się na siłach przygotowanie tego typu kosztorysu może być nawet nietuzinkową przygodą, jednak dla osób, jakie nie znoszą takich rzeczy, to będzie jak najbardziej zwykła udręka.

Źródło:

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes