Zadbajmy o sporo wyższą produktywność w naszych firmach!

Fabryka
Polacy to naród, który z pewnością ma wielkie pragnienia – chcielibyśmy nareszcie żyć w takim państwie, w którym będziemy mieli możliwość zarabiać odpowiednie pieniądze. Na pewno marzymy także o tym by polska ekonomia, lecz również wszelkie urzędy, na przykład skarbowe, cechowały się dobrym poziomem. No dobrze, lecz co robić, aby sytuacja Polaków szybciej mogła się poprawiać?

Obróbka metalu, blacha
Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba postawić na lepszą wydajność. W żadnym wypadku czymś OK nie jest to, aby sądzić, że jeśli nasze firmy są sporo mniej wydajne, niż zwłaszcza te niemieckie, to po prostu dościgniemy ich w poziomie rozwoju ekonomicznego. Cuda się rzadko zdarzają! Na szczęście mówienie, iż rodzime przedsiębiorstwa nie grzeszą wcale wydajnością jest pozbawione sensu. Tak, jest dużo do zrobienia, ale nigdy nie można od razu zakładać najgorszego scenariusza. Bo gdyby w istocie tak było, ogromne zagraniczne koncerny nie inwestowałyby w naszych miastach setek miliardów euro.

Vanel - producent sprężyn
Źródło: http://www.vanel.com

Zapewne niektórzy wspomną o tym, iż przede wszystkim inwestuje się u nas dlatego, że najzwyczajniej naszym ogromnym atutem, kartą przetargową, są kiepskie pensje oraz znaczne zwroty podatków – w zasadzie duże przedsiębiorstwa nie mają w naszym kraju beznadziejnie. Jednak nigdy nie sądźmy, iż wyłącznie o to w tym wszystkim się rozchodzi. Naprawdę nie jest aż tak źle! Na przykład polskie sprężyny (moja strona internetowa) są bardzo dobre pod względem jakości, w istocie są dosyć tanie w produkcji, a do tego każdego dnia krajowi pracownicy są w stanie wyprodukować wiele sprężyn. Jednak to nadal zbyt mało – ciągle musimy powiększyć własną wydajność.

Dużo zależy szczególnie od poziomu technologicznego w firmy. Są bardzo różne przedsiębiorstwa – pewne są mocno przestarzałe, w sumie trącą komuną, ale na szczęście zwłaszcza w zachodniej części Polski rośnie poziom technologiczny. Nie ma żadnego sensu zamartwiać się, że skoro nasza gospodarka będzie dużo wydajniejsza, to tak naprawdę urośnie stan bezrobocia. Od kilkuset lat ludzie obawiają się tego, a przecież wielce nowoczesna Korea Południowa bądź Niemcy nie są tymi krajami, gdzie bezrobocie jest wielkim problemem. Zatem dbajmy o wydajność, ponieważ tak naprawdę od niej zależy w dużej mierze jakość naszego kraju.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes