Co nam daje zmiana czasu z zimowego na letni?

led
Piszę ów tekst w letni, słoneczny dzień. Słońce. Od czerwca do lipca dzień jest u nas stosunkowo długi, więc można być aktywnym długie godziny, mniej więcej od godziny 5 do 21, co daje w przybliżeniu 14 godz. od świtu do zmroku. Inaczej sprawa wygląda w okresie zimowym. Widno jest znacznie krócej, gdyż w grudniu Dzień trwa od 6 do 16 godz., zatem około 10 godzin. Jak wynika z tychże wyliczeń, różnica między tymi krańcowymi okresami wynosi ok. cztery godziny.

led
Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

Całkiem wiele biorąc za punkt odniesienia typowy, 8 godzinny rytm pracy. Zakładając zatem, że dzień rozpoczynamy wcześnie rano a kończymy o zmroku. Na życie wówczas (odliczając czas na pracę zarobkową) w lecie zostaje nam ok. sześć godzin, a w zimie ledwo dwie godziny. Podobnych analiz pod koniec XIX w. w czasie rewolucji przemysłowej (z tą różnicą że z punktu widzenia pracodawcy) dokonali ówcześni ekonomiści. W ten właśnie sposób narodziła się myśl wprowadzenia przystosowywania czasu przez przesunięcie w tył lub w przód wskazówek zegara. Wszystkie te powyższe matematyczne łamańce były wynikiem rewolucji przemysłowej. Zmianie uległy również metody pracy, przestała być już ona w tak tak bardzo zależna od naturalnego rytmu, co z kolei wpłynęło na nieodzowność opracowywania nowatorskich metod oświetlenia. Godziny pracy uległy znacznemu wydłużeniu, potrzebne więc było efektywne źródło światła, aby dało się pracować w nowych warunkach.

Poszukujesz może kolejnych idei związanych z poruszanym w tym materiale zagadnieniem? Jest na to świetna rada: kliknij tu oraz zobacz więcej w tej ofercie!

Przodek nowoczesnej żarówki led e27, tzn. żarówka wolframowa, w pełni odpowiadała na te potrzeby, a zmiany czasu z letniego na zimowy i na odwrót miały na celu zmniejszenie kosztów energii (czytaj więcej). Oświetlanie gazowe, czy później prądem elektrycznym, tanienie było, starano się wobec tego ograniczać jego koszty. Z czasem żarówka tak się upowszechniła, sposoby jej fabrykacji tak się usprawniły, że z luksusowej zabawki dla bogaczy stała się rzeczą powszechną. Postęp w owej dziedzinie następuje i współcześnie. Dzisiaj kładziemy nacisk przede wszystkim na oszczędność energii. Niestety defektem tradycyjnej żarówki jest jej duże zapotrzebowanie na energię, co w powiązaniu z przewagą nieodnawialnych źródeł energii staje się problematyczne.

Gdy uznasz, że ten artykuł jest fascynujący, kliknij na odnośnik do źródła, który posiada fascynujące dane na opisywany temat – będą one z pewnością interesujące.

Jednocześnie z pracą nad nowoczesnymi metodami pozyskiwania energii specjaliści pracują nad oszczędnymi sposobami jej wykorzystania. Najświeższym wynalazkiem w tejże dziedzinie są między innymi żarówki led e27.

Inne artykuły LED:

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes