Do czego jest obecnie używane szkło, podstawowe odmiany tego niezwykle popularnego materiału

okno w pokoju
Jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych przez człowieka jest zwykłe szkło. Ludzie korzystają z jego właściwości już od wielu tysięcy lat, w naturze szło pojawiało się w miejscach uderzenia piorunów czy w pobliżu wulkanów. W końcu nauczyli się je wytwarzać, a wiele setek lat poprawiania techniki dało to, co obecnie mamy, czyli dziesiątki rodzajów i odmian szkła. Najbardziej popularne i najchętniej używane jest zwykłe okienne szkło. Jest ono tanie, zapewnia wystarczające parametry termiczne i wytrzymałościowe, i jest podstawowym materiałem stosowanym właśnie do produkowania okien.

Wadą tego rodzaju szkła jest to, że po rozwaleniu tworzy niebezpieczne, ostre krawędzie, dlatego też zarówno przy jego obróbce jak i codziennym użytkowaniu trzeba uważać. Wady tej nie będzie miało szkło hartowane, powstałe w wyniku ogrzania a następnie szybkiego wychłodzenia tafli szklanej. Tym sposobem zmienia się struktura wewnętrzna, dając dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Ten rodzaj szkła cieszy się ogromną popularnością w architekturze, bardzo ładnie wyglądają przykładowo szklane schody, balustrady czy daszki – sprawdź to koniecznie – ochronne nad drzwiami.

szkło
Źródło: http://www.flickr.com

Inną odmianą szkła bardzo bezpiecznego i odpornego na mechaniczne uszkodzenia jest szkło laminowane. Laminowanie szkła polega na tym, że pomiędzy dwoma szklanymi taflami jest umieszczona cienka folia (zobacz owijarka stretch) (czytaj więcej). Po złączeniu całości trudno nawet zobaczyć, że element złożony jest z trzech warstw, a jego parametry ukazują się w pełni dopiero w momencie jakiegoś zdarzenia. Przedmioty wykonane ze szkła laminowanego nie będą się rozpadać na drobne części, a pozostają sklejone z folią, przez co są dużo bardziej bezpieczne przy jakiś nieprzewidzianych zdarzeniach.

Poza typowymi zastosowaniami w oknach samochodów czy domów jest również często używanym materiałem dekoracyjnym. Do dekoracji często się przykładowo stosuje szkło grawerowane (więcej w temacie tutaj). Grawery realizuje się za pomocą laserów, umożliwiających wykonanie precyzyjnych i dokładnych motywów, a poza płaskimi taflami coraz częściej taka właśnie technika jest używana przy różnego rodzaju butelkach, wazonach czy kieliszkach.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes