Tag Archives: dochód

Czy wskazane jest ofiarować 1% przy rozliczaniu PIT-u?

Duża część z nas dobrze wie, że praca stanowi nasz kluczowy detal codzienności. Osiąganie dochodów z tytułu pracy jest bowiem normalną koleją rzeczy, dzięki jakiej uzyskujemy środki na spełnianie naszych potrzeb. W tej sytuacji warto podobnie uświadomić sobie, że żyjemy w kraju, w którym nieodzowność rachowania naszych dochodów stanowi dla nas niezmiernie trudny obowiązek, jaki przychodzi nam doprowadzić do realizacji.

Dobór dobrego blankietu

Dobór dobrego blankietu do rozliczenia osobistych dochodów nie zawsze jest łatwą sprawą. Czasami wystarczy nam jeden blankiet, a bywają sytuacje, że z wyjątkiem trzech podstawowych PIT-ów jesteśmy zmuszeni oddać też parę załączników. Druk PIT 28 wypełniają obywatele rozliczający swoją aktywność gospodarczą.

Wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego

Kiedy decydujemy się na wynajęcie swojego mieszkania, to powinniśmy liczyć się z wieloma sprawami. Trzeba oczywiście wszystko załatwić w podług prawa. Bo oczywiście tego typu dodatkowy dochód musi być zalegalizowany. Dodatkowo musimy spisać właściwą umowę między nami a osobami, które będą wynajmowały od nas dany lokal. Co istotne wypowiedzenie umowy obowiązuje dwie strony. Bo wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego jest niezbędne osobom, które posiadają dochód z owego wynajmowania.

Czy warto przekazywać swój 1% różnorodnym instytucjom?

Termin rozliczeń podatkowych, jaki nieuchronnie się do nas zbliża, z pewnością nie jest wyczekiwanym przez nas czasem. Jesteśmy zobowiązani w nim bowiem zmierzyć się z niezbędnością wykonania znacznych kalkulacji podatkowych, które oczywiście nie są zaliczane do najłatwiejszych.

Jak składa się aktualnie pit?

Sposobów rozliczania pitu jest cały ogrom, ale dzięki wyprofilowaniu ciekawych możliwości możemy stawiać na ten najkorzystniejszy dla nas. Kiedy jesteśmy zatrudnieni na etacie, robi to za nas nasz pracodawca.

Jak dobrze wypełnić deklarację dla ZUS?

Powszechnie wiadomo, że pozyskiwanie przez nas jakiegokolwiek przychodu na terenie naszej ojczyzny powiązane jest z nałożeniem na niego przynależnego opodatkowania przez pracowników Urzędu Skarbowego. Do uregulowania tego rodzaju obowiązku skarbowego zobowiązana jest każda osoba fizyczna, która uzyskuje jakikolwiek przychód z tyłu pracy. Nie jesteśmy dodatkowo w stanie go się ustrzec, pomimo naszych najszczerszych działań.

Jakim sposobem naliczane są odsetki za zwłokę i kiedy pożądane byłoby wybrać podatek liniowy?

Jeżeli punktualnie nie płacimy zobowiązań podatkowych, wówczas naturalnie musimy liczyć się z odsetkami za zwłokę. Tak więc prócz zaległości podatkowych, podatnik musi również rozliczyć się z odsetek. A jak na przykład naliczane są odsetki za zwłokę?