Sposoby na poprawną sytuację finansową przedsiębiorstwa

Bank Uni Europejskiej
Posiadanie działalności gospodarczej często wymusza podejmowanie wyborów, związanych z najkorzystniejszym finansowaniem transakcji. Czasami trzeba również szukać rozwiązań, pozwalających na podreperowanie firmowego budżetu. Dostępnych opcji jest niemało i warto wiedzieć, jak można postąpić w problemowych okolicznościach.

flaga Unii Europejskiej
Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Nietypową branżą jest szeroko ujmowany handel, zwłaszcza zagraniczny. Sprzedawcy obawiają się, że nie odzyskają środków od importera, zwłaszcza, że jest to statystycznie często występujący problem. W takich realiach warto pokusić się o forfaiting – metodę zabezpieczenia, w której to forfaiter (instytucja finansowa) przyjmuje wierzytelności handlowe na siebie. Wynika z tego, że całe ryzyko odzyskania pieniędzy od dłużnika przechodzi na forfaitera. Osoby, mające rolniczą działalność gospodarczą, mogą z kolei skorzystać ze znacznych dotacji. Unijne dotacje dla rolników to jednorazowy zasiłek (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypowiedzenie-umowy-o-prace-za-porozumieniem-stron-wzor-z-omowieniem) na rozpoczęcie działalności lub środki, które można wykorzystać na unowocześnienie gospodarstwa, wymianę sprzętu, czy na usługi doradcze. W przypadku przedsiębiorstw również można starać się o dotacje unijne, jednak przeważnie jedyny ratunek dla firm to wzięcie kredytu inwestycyjnego.

Niezależnie od tego, czy interesują nas unijne dotacje dla rolników, czy forfaiting, warto wiedzieć, że istnieje ratunek dla firm i przedsiębiorców z wielu branż i na różne cele. Jeżeli rzeczywistość nas do tego zmusi, można nawet otrzymać wsparcie finansowe w momencie, kiedy firmie zagraża bankructwo. Należy jednak mieć na uwadze, że każdego rodzaju pomoc finansowa niesie z sobą jakieś konsekwencje.

pozyskiwanie funduszy UE
Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
Zanim przyjmiemy udostępniane nam środki, musimy zapoznać się ze wszystkimi wymogami stawianymi przez instytucję finansującą, tak, żeby nie przysporzyć sobie dalszych problemów w postaci zadłużeń, z których przez wiele lat nie będziemy umieli wyjść. Zaleganie z opłatami to jedna z głównych przyczyn, zmuszających właścicieli firm do likwidacji biznesu. Można korzystać z obecnych na rynku produktów finansowych, ale należy to czynić z głową, rozważając najpierw wszystkie zalety i wady oraz dobrze się do tego przygotowując.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes