Ekwiwalent za czyszczenie odzieży roboczej oraz skierowanie na badania lekarskie – co dobrze jest mieć na uwadze?

ekwiwalent
Na zatrudniającym, ale także na pracowniku, ciąży wiele obowiązków. Wśród nich wymienić musimy ekwiwalenty związane z odzieżą roboczą oraz badania lekarskie. Osobliwość pewnych stanowisk jest związana z tym, że pracownik nie realizuje swojej pracy we własnym ubraniu. Chodzi o to, by uniknąć jego zniszczenia czy też zabrudzenia.

pracodawca
Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca powinien dostarczyć zatrudnionemu ubranie i obuwie robocze zawsze w tego typu sytuacji (ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej). Jest to obowiązek, który wynika z norm bhp (szkolenia bhp łódź) i warunków pracy w danym zakładzie. W określonych sytuacjach to pracownik może dostarczyć sobie określone ubrania – wtedy ma prawo do określonych ekwiwalentów z tym związanych. Po pierwsze przysługuje pracownikowi rekompensata kosztów związanych z zakupem odzieży i obuwa. Zwrot będzie wynosił tyle, ile cena zakupionych produktów. Pracownikowi przysługuje prawo do ekwiwalentu za pranie ubrań roboczych. Chodzi tu o sytuację, w której to na zatrudnionym ciąży obowiązek prania i czyszczenia odzieży roboczej przeznaczonej do wykonywania danej pracy. Ekwiwalent za czyszczenie odzieży roboczej będzie równy tyle, ile kosztuje mniej więcej usługa w pralni lub czyszczenie w domu (zużycie wody, prądu, czy proszku do prania). Jak wygląda sprawa składek ZUS? Otóż, jeśli ekwiwalent jest wypłacany na podstawie norm z zakresu prawa pracy to świadczenie to nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wysokość składek ZUS także go nie obejmuje – .

na zdrowie
Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba uwypuklić, że skierowanie na badania zatrudnionego przez pracodawcę jest konieczne, jeśli zatrudniony podał informację, że nie może wykonywać dotychczasowej pracy – skąd mam wziąć skierowanie na badania. Osoby przyjmowane do pracy powinny udać się na badania wstępne. Skierowanie na badania konieczne jest również w ramach okresowych kontroli, o których częstotliwości decyduje lekarz. Zatrudniony musi także pojawiać się na badaniach kontrolnych, jeśli jego problem zdrowotny trwa ponad 30 dni. Każdy zatrudniony może wnioskować o badania końcowe, jeśli pracował na stanowisku pracy, które niekorzystnie wpływało na jego stan zdrowia.

Szukasz interesujących artykułów? To dobrze, ta strona internetowa finansowanie maszyn rolniczych na pewno Cię zaciekawi, gdyż znajdziesz na niej wiele niezwykle pożytecznych danych.

Wynik takiego badania będzie odgrywał rolę dla stwierdzenia choroby zawodowej.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes