Ekwiwalent za czyszczenie odzieży roboczej oraz skierowanie na badania lekarskie – co dobrze jest mieć na uwadze?

Na zatrudniającym, ale także na pracowniku, ciąży wiele obowiązków. Wśród nich wymienić musimy ekwiwalenty związane z odzieżą roboczą oraz badania lekarskie. Osobliwość pewnych stanowisk jest związana z tym, że pracownik nie realizuje swojej pracy we własnym ubraniu. Chodzi o to, by uniknąć jego zniszczenia czy też zabrudzenia.

pracodawca

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca powinien dostarczyć zatrudnionemu ubranie i obuwie robocze zawsze w tego typu sytuacji (ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej). Jest to obowiązek, który wynika z norm bhp (szkolenia bhp łódź) i warunków pracy w danym zakładzie. W określonych sytuacjach to pracownik może dostarczyć sobie określone ubrania – wtedy ma prawo do określonych ekwiwalentów z tym związanych. Po pierwsze przysługuje pracownikowi rekompensata kosztów związanych z zakupem odzieży i obuwa. Zwrot będzie wynosił tyle, ile cena zakupionych produktów. Pracownikowi przysługuje prawo do ekwiwalentu za pranie ubrań roboczych. Chodzi tu o sytuację, w której to na zatrudnionym ciąży obowiązek prania i czyszczenia odzieży roboczej przeznaczonej do wykonywania danej pracy. Ekwiwalent za czyszczenie odzieży roboczej będzie równy tyle, ile kosztuje mniej więcej usługa w pralni lub czyszczenie w domu (zużycie wody, prądu, czy proszku do prania). Jak wygląda sprawa składek ZUS? Otóż, jeśli ekwiwalent jest wypłacany na podstawie norm z zakresu prawa pracy to świadczenie to nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wysokość składek ZUS także go nie obejmuje – .

na zdrowie

Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba uwypuklić, że skierowanie na badania zatrudnionego przez pracodawcę jest konieczne, jeśli zatrudniony podał informację, że nie może wykonywać dotychczasowej pracy – skąd mam wziąć skierowanie na badania. Osoby przyjmowane do pracy powinny udać się na badania wstępne. Skierowanie na badania konieczne jest również w ramach okresowych kontroli, o których częstotliwości decyduje lekarz. Zatrudniony musi także pojawiać się na badaniach kontrolnych, jeśli jego problem zdrowotny trwa ponad 30 dni. Każdy zatrudniony może wnioskować o badania końcowe, jeśli pracował na stanowisku pracy, które niekorzystnie wpływało na jego stan zdrowia. Wynik takiego badania będzie odgrywał rolę dla stwierdzenia choroby zawodowej.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes