Jak wygląda zmiana w organizacji? Do czego się odnosi i w jaki sposób należy ją przeprowadzać z sukcesem dla organizacji oraz osób w niej pracujących?

Gdy zachodzi zmiana organizacyjna w przedsiębiorstwie, to musimy być przygotowani na sporo przekształceń. Takie zmiany aktualnego układu firmy mogą odnosić się do całości lub jakiejś części. Zmiana przewiduje przy tym efekty takich przekształceń. Pojawić się może wszędzie tam, gdzie jest potrzeba jej wprowadzenia. Zarządzanie zmianą w organizacji to też umiejętność dopasowania tempa zmian oraz metod, jakie wprowadza się do zmieniających się cały czas zapatrywań pracowników firmy.

biznes

Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com

Wiedza na temat funkcjonowania organizacji, jak również znajomość problematyki zmian pozwala na wyciągnięcie wniosków, odnośnie sposobów realizacji zmian, dzięki czemu można stworzyć model procesu zmian. Robienie modyfikacji w organizacji to o tyle rzecz trudna i złożona, iż wymaga od osób kierujących nią nie tylko wiedzy o tendencjach w otoczeniu oraz zachowaniu pracowników, ale także informacji odnośnie procedury wprowadzania zmian. Zarządzanie (zobacz szkolenie zarządzanie produkcją) zmianą w organizacji to całkiem sporo ważnych etapów. W pierwszym etapie istnieje ogromna destabilizacja, ale jest ona potrzebna, żeby organizacja mogła się przekształcić. Odmrożenie takie jest związane z tworzeniem niepokoju oraz skupionego wokół niego przekonania, że obecny stan nie gwarantuje zamierzonych rezultatów. Po takiej fazie pojawia się etap, gdzie wdraża są zaplanowane zmiany. To tak zwany etap przejściowy, w jakim ludziom trzeba zapewnić wsparcie psychologiczne. Czasem do takiego etapu zatrudnia się firmy, jakie świadczą usługi konsultingowe, przez co możemy w lepszym stopniu zapanować nad tym okresem Pracownicy podczas tego etapu czują niepokój, firma w związku z tym musi zagwarantować osiągnięcie nowej percepcji, przez którą łatwiej można zrozumieć i zaakceptować zmianę.

kliknij tutaj

Autor: FoodBankCENC.org
Źródło: http://www.flickr.com

Zachodzi tutaj mechanizm redefiniowania własnej konstrukcji osobowej, więc w docelowej grupie zaszczepia się nowe wartości, postawy jak i zachowania, z nimi pracownicy powinni zacząć się identyfikować. W trzecim oraz ostatnim etapie utrwalane są przyjęte wzorce działań do czasu, aż będą normą postępowania. Musi pojawić się gwarancja, iż nie zdarzy się regres do stanu sprzed zmiany, dlatego też wykorzystywane są wtedy mechanizmy wspierające jak również wzmacniające. W ten sposób przeprowadzona zmiana, posiada spore szansę na pozytywny rezultat. Natomiast trzeba pamiętać, iż doświadczenia w takiej dziedzinie odgrywa znaczącą rolę.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes