Jak sprawnie i prosto zarządzać zasobami biblioteki?

biblioteka
Biblioteka to instytucja, której funkcjonowanie uzależnione jest od wielu różnorodnych czynników. Z pewnością w instytucji tej najbardziej istotni są czytelnicy, którzy przychodzą po książki. Wielu ludziom może się jednak wydawać, że zarządzanie instytucją taką jak biblioteka jest zadaniem łatwym i nie potrzeba do tego dużego wysiłku. W rzeczywistości w sumie całe działanie instytucji i jej egzystencja zależy od formy zarządzania. Jest to ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy poziom czytelnictwa drastycznie spada, a co za tym idzie coraz mniejsza liczba osób przychodzi do bibliotek.

w bibliotece
Autor: Ian Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Osoby nimi kierujące muszą dobrze przemyśleć to, w jaki sposób skusić nowych czytelników do przychodzenia, a wcześniejszych do pozostania. Istotnym aspektem jest przykładowo dobry system identyfikacji wizualnej instytucji, co w Polsce w większości przypadków wciąż jest pomijane, często z braku odpowiednich środków. Wymyślane są rozmaite akcje promocyjne, a także ciekawe wydarzenia w budynku biblioteki, które przyciągają ludzi.

Kształtowanie kolekcjiKażda biblioteka, zależnie od jej rozmiarów i rodzaju, udostępnia piśmiennictwo innego rodzaju. Są na przykład specyficzne odmiany bibliotek, zbierających tylko materiały o jednej tematyce; są to tak zwane biblioteki fachowe. Z kolei biblioteki publiczne zazwyczaj gromadzą piśmiennictwo popularne, a w mneijszej ilości naukowe. Mitem jest pogląd części osób, które sądzą że biblioteka powinna brać wszystkie darowane pozycje. Bierze je wtedy, gdy są w dobrym stanie, a co najwazniejsze gdy znacznie więcej urbanski.pl są zgodne z profilem zbiorów. Poza tym bibliotekarze wiedzą, jakie pozycje są szczególnie pożądane z uwagi na poczytność.

Kontrole
Podobnie jak w innych instytucjach, tak również w bibliotekach jest konieczność przeprowadzania co pewien czas właściwych kontroli. Dotyczą one przede wszystkim inwentarza placówki, czyli zarówno zbiorów, jak również wyposażenia, w skład którego wchodzą na przykład meble. Współcześnie do takich kontroli także wykorzystuje się nowoczesne technologie. Gdy przeprowadzana jest inwentaryzacja, program komputerowy (w tym miejscu więcej: http://www.ewidencjamajatku.pl/funkcjonalnosc/inwentaryzacja) może pomóc w szybkim i błyskawicznym jej zakończeniu.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes