Jak w prawidłowy sposób wybrać rodzaj tynku w przypadku przeprowadzania remontu starego domu

nakładanie tynku
Mieszkanie w wiekowym domu połączone bywa z wieloma niedogodnościami. Grzyb na murach, niechciani mieszkańcy, czyli myszy wychodzące spod podłogi lub sufitu, przeciekający dach i odpadający tynk. W przypadku tego ostatniego elementu sprawa jest bardziej skomplikowana niż można byłoby się tego spodziewać.

Ściany wybudowane z piaskowca chłonącego wodę wymagają fachowego traktowania.

Czy posiadasz kłopot ze znalezieniem intrygujących danych na omawiany wątek? Jeżeli tak, to nie przejmuj się, tylko prześledź treść (https://www.oknagalio.pl/33-okna/127-okna-wroclaw), a z pewnością się nie rozczarujesz.

Kto nie odkrył w pełni tajników wykonywania remontów starych domów, nie powinien chwytać za wiertarkę. Taka osoba działając bez chwili zastanowienia, przykręci na ścianę regipsy, co w krótkim czasie zaowocuje ich zgniciem. Nie na darmo stare ojczyste porzekadło przestrzega: jak się śpieszy, to się diabeł cieszy. Zamiast stawiać na przypadkowe rozwiązania, lepiej będzie zastanowić się nad wykorzystaniem odpowiedniego tynku. Jego powszechna dostępność nie pozostawia nic do życzenia, więc i w tym przypadku lepiej nie przedsiębrać pochopnych decyzji.

ściana
Autor: Keith Kissel
Źródło: http://www.flickr.com
Wybór tynku jest uzależniony od miejsca jego nałożenia. Na ściany zewnętrzne potrzebny będzie taki, który zniesie bez uszczerbku działanie niekorzystnych warunków pogodowych: gorących promieni słonecznych, styczniowego mrozu, porywistego wiatru i ulewnego deszczu z gradem. Z kolei do wnętrza wykorzystamy tynk o zupełnie odmiennym składzie. Tutaj stan aury nie posiada już znaczenia, ale ważne bywają pozostałe kryteria. Trzeba wziąć pod uwagę to, czy po tynkowaniu na mury położymy płytki, nakleimy tapetę, czy pomalujemy salon w najmodniejszy odcień bieżącego sezonu.

W przypadku odrestaurowywania wiekowych mieszkań najlepszy będzie tynk renowacyjny. Specjalnie opracowana formuła sprawi, że mury będą w stanie oddychać, a efekty naprawy będą zauważalne przez niemało lat. Najgorszy będzie tynk (zobacz: tynki zewnętrzne rodzaje) gipsowy, który ciągnie wilgoć jak gąbka i bardzo szybko w pomieszczeniu kuchennym pojawią się mokre plamy za półkami.

Jak widać, wybór tynku jest dość skomplikowany i wymaga tak wiedzy książkowej, jak i doświadczenia. Jeśli wykonujemy renowację samodzielnie, wtedy najlepiej jest zacząć swoje przedsięwzięcie od przeglądania broszur zabranych ze sklepów z artykułami na budowę. Najprawdopodobniej okaże się, że prawie w ogóle nie mamy pojęcia, jak potężnym asortymentem dysponują hurtownie, a najlepszy do modernizowanego domu tynk renowacyjny nie zostanie przez nas nawet spostrzeżony.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes