Jak zarejestrować własne przedsiębiorstwo

Rejestracja własnej firmy – na przekór obiegowej opinii – nie jest procesem zawiłym. W poniższym artykule przedstawię podstawowe procedury, jakie powinniśmy przeprowadzić, aby założyć własną firmę.
Od początku lipca 2011 funkcjonuje w naszym kraju tak zwane „jedno okienko”, dzięki jakiemu możemy założyć firmę w jeden dzień.

urząd

Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com
Rejestracji dopełnia Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej, jednostka podległa Ministerstwu Gospodarki. Pierwsze kroki powinniśmy skierować do właściwego urzędu gminy. Koniecznym dokumentem będzie dowód osobisty oraz wypełniony wniosek CEIDG-1. Chcąc zaś założyć firmę przez sieć internetową, konieczny będzie podpis elektroniczny. Założenie podpisu elektronicznego może z początku zdawać się zbędne (konieczna jest wizyta w urzędzie), ale w dalszej działalności gospodarczej może się on okazać ogromnie przydatny (np. do posłania deklaracji skarbowych w drogą elektroniczną). Następnym etapem będzie wizyta w ZUS-ie, ponieważ CEIDG przekazuje do ZUS-u jedynie wiadomość o tym, iż powstała nowa działalność. Musimy jeszcze dokonać zgłoszenia przedsiębiorcy jako ubezpieczonego. Zgłoszenia dokonujemy w przeciągu 7 dni od założenia działalności, we właściwym oddziale. Autor

księgowość

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
O ile jest to nasza pierwsza działalność gospodarcza, potrzebny będzie numer REGON. W ciągu 7 dni od przesłania przez CEIDG wniosku do Urzędu Statystycznego, zostanie przypisany nam niepowtarzalny numer REGON (na ogół trwa to ok. 2 dni ). Nie ma obowiązku odwiedzin w Urzędzie Skarbowym, z wyjątkiem osób które mają zamiar zostać podatnikami podatku VAT. W tymże wypadku nieodzowne będzie wypełnienie blankietu VAT-R, który powinno się złożyć we właściwym Urzędzie Podatkowym razem z uiszczeniem opłaty 170 zł. Osoba prowadząca biznes zobowiązana będzie także do posiadania rachunku w dowolnym banku. Pewne branże wymagają koncesji, dlatego przed zaczęciem działalności trzeba upewnić się czy nasza działalność nie wymaga specjalnych zezwoleń.
Jeżeli potrzebujemy pomocy w prowadzeniu firmy, starczy w przeglądarkę wbić wyrażenie: biuro księgowe Bielsko-Biała bądź też biuro rachunkowe Bielsko-Biała, względnie porady prawne – o ile prowadzimy działalność w owym mieście. Na pewno znajdziemy specjalistów którzy wesprą nas w trudnych zagadnieniach mających związek z prowadzeniem firmy.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes