Jakich kontroli najbardziej obawiają się kierownicy większych oraz tych mniejszych przedsiębiorstw działających na obszarze całego kraju

Dyrektora mniejszej lub większej firmy można bez obaw przyrównać do dyrygenta, który dowodzi nawet sześćdziesięcioosobową grupą artystów. Jednak o ile maestro powinien liczyć się ze zdaniem słuchaczy i krytyków, o tyle kapitalista przede wszystkim ma słuchać własnych klientów, a także pilnym okiem śledzić prowadzenie księgowej dokumentacji i w wolnych chwilach poza tym podglądać poczynania konkurentów.

księgowość

Źródło: pixabay

To właśnie ich odwiedzin posiadacze spółek obawiają się najbardziej.Co roku wszystkie podmioty są zobligowane do przedstawienia sprawozdania finansowego. Zazwyczaj to bardzo ważne zadanie muszą wykonać księgowe pracujące w danej spółce, a gotowy formularz zatwierdzają szefowie. Złożenie własnego podpisu zobowiązuje – każdy kierownik tym samym potwierdza prawdziwość podanych informacji. Oczywiście przedsiębiorca właściwie nigdy nie może zweryfikować poprawności danych, zatem w trakcie ewentualnej kontroli na pewno będzie czuł się mało komfortowo. Stąd niektórzy zarządcy spółek zlecają badanie sprawozdań finansowych specjalistom, a dokładniej np. biegłym rewidentom lub księgowym z kilkudziesięcioletnim stażem (więcej o badaniu sprawozdań finansowych) . Chociaż słowo audyt nie powinno kojarzyć się z surową kontrolą, to jednak wizyta audytorów może przyprawić prezesów o ból głowy i poza tym spędzić sen z powiek. Stąd bodajże każdy audyt bywa przeprowadzany w nerwowej atmosferze, nawet jeżeli programy do księgowania jest prowadzona w staranny sposób, a pracownicy z urzędu skarbowego nie mają jakichkolwiek powodów do wskazania nieprawidłowości – w końcu audytor to raczej nauczyciel, który podsunie cenne wskazówki.

rachunkowość

Tak czy owak, warto pomyśleć o tym, by przeprowadzić przynajmniej audyt finansowy, czyli zaprosić rewidenta, żeby skontrolował poprawność wypełnienia rocznego sprawozdania (więcej o audycie finansowym). Tak naprawdę, to chyba niewielu właścicieli przedsiębiorstw interesuje się księgami handlowymi i pozostałymi, ale tak samo istotnymi dokumentami, a konkretniej tym, czy są poprawnie wypełniane. Ich poczynania zazwyczaj ograniczają się do zatrudnienia samodzielnej księgowej bądź wpisania w wyszukiwarkę frazy usługi księgowe w Warszawie czy Kalisz. Natomiast najistotniejsze jest to, jakie konkretnie sumy zarabia ich prywatna firma.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes