Jakie dokumenty mamy obowiązek przechowywać, prowadząc działalność gospodarczą?

dokumenty
Działalność gospodarcza to doskonały pomysł dla ludzi, jacy nie lubią mieć nad sobą dyrektora oraz mają rewelacyjny pomysł na biznes. Nie opłaca się bowiem zakładać kolejnego sklepu z ubraniami w niewielkiej miejscowości, w jakim nie ma za wielu klientów. Jeśli jednak odnaleźliśmy niszę, w jakiej moglibyśmy się realizować oraz jest na nią faktyczne zapotrzebowanie, nie ma żadnej przeszkody, aby założyć swoją firmę.

szafka na dokumenty
Autor: Timm Suess
Źródło: http://www.flickr.com
Należy ponadto pamiętać, że z jej prowadzeniem wiąże się sporo obowiązków, a jednym z nich jest obowiązek zachowania dokumentacji, jaka pokazuje na nasze działania. Druk założenie firmy (więcej w temacie tutaj) jest pierwszym z druków, który powinniśmy mieć w archiwum. Nigdzie nie jest zaznaczone, przez jaki czas powinniśmy archiwizować dokumenty zgłoszeniowe, toteż na wszelki wypadek dobrze je mieć aż do czasu rozwiązania naszej działalności. Poza dokumentami zatwierdzającymi rejestrację konieczne są wszelakie dokumenty rozliczeniowe i płatnicze, jakie przesyłamy do ZUS-u.

Dokumenty (szerzej – http://www.bhp-online.com/dokumenty-c1266) powyżej przedstawione są to dokumenty niezbędne w przypadku kontroli ZUS-u. Drugim typem dokumentów są dokumenty podatkowe, a zatem faktury VAT, księgi podatkowe czy kopie rachunków, jakie były przez nas wystawione oraz mogą być kontrolowane przez Urząd Skarbowy. Trzecim rodzajem dokumentów są dokumenty pracownicze, do których zalicza się m.in. dokumentydokumenty (poznaj dokument – instrukcje bhp)ce się do okresu zatrudnienia albo wynagrodzenia otrzymywanego przez konkretnego pracownika. Są to dokumenty, które będą niezbędne ludziom zatrudnionym w ZUS-ie do obliczenia renty albo emerytury przysługującej osobie planującej zakończyć pracę na piastowanym dotąd stanowisku.

Dokumenty, zależnie od ich typu, należy archiwizować od 5 do nawet pięćdziesięciu lat. Nie zapominaj o tym, jeśli nie chcesz mieć nieprzyjemności z urzędami, jakie mogą przerodzić się w naprawdę duże kłopoty w sytuacji jakiejś kontroli. Niektóre z dokumentów przechowuje się w formie elektronicznej. Dla pracowników niewątpliwie istotniejszy jest wymiar urlopu wypoczynkowego , dlatego ty jako właściciel powinieneś zatroszczyć się o całą dokumentację bądź zaangażować kogoś, kto będzie pilnować spraw związanych z dokumentami oraz nie zgubi papierów pokazujących rozliczenie delegacji zagranicznej .

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes