Jakiego typu dobrać balustrady do naszego domu? Co jest najbardziej ważne, na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

balustrada przy schodach
To dzięki balustradom właśnie możemy bezpiecznie poruszać się po schodach. Jak jest odpowiednio wybrana to jesteśmy w stanie stworzyć prawdziwie stylową oprawę. W dosyć dużej mierze to od niej zależy czy schody wkomponują się w tło, czy będą raczej dość silnym akcentem wnętrza.

Formę oraz kształt balustrady musimy przede wszystkim dopasować do lokalizacji schodów. Jak są one dobrze wyeksponowane to będą na pewno silnie oddziaływać na wnętrze i zadecydują o jego oryginalności. Jeśli zdecydujemy się na lekką i finezyjną uniesiemy producent (zobacz produkcja schodów drewnianych), zaś faktycznie ciężka i solidna dobrze ulokuje je we wnętrzu i optycznie pomniejszy pomieszczenie. Warto mieć jednocześnie na uwadze podobne aspekty, ponieważ w znacznym stopniu wpłyną one na ostateczny efekt wnętrza. Ważne są nawet kwestie, o których się nie myśli, na przykład jak dobrać łączniki do profili. Ale i tak najistotniejsze jest, aby balustrada (hiperłącze) mogła współgrać z kształtem schodów. Ważny jest materiał, który będzie wpływał na ostateczny wygląd tego rodzaju schodów.

drewniana balustrada w domku jednorodzinnym
Autor: Michaels Mosaic
Źródło: http://www.flickr.com/photos/lifepix/111221126/

Powinien on dobrze wyglądać z wykończeniem stopni, kształtem schodów i ich lokalizacją. Metal jest bardzo plastyczny, więc bardzo dobrze będzie wyglądał jako element balustrady. Idealnie współgra gdy połączyć go z drewnem, szkłem czy żelbetem. Jeśli właśnie wybierzemy powierzchnie metalu najlepiej zdecydować się na polerowaną, szlifowaną czy malowaną. Dość często także spotyka się balustrady aluminiowe, jednocześnie wykorzystywane są też z czarnej stali. Jeszcze tak niedawno bardzo dużą popularnością cieszyły się balustrady z mosiądzu, jakie bardzo świetnie pasują do wnętrz tradycyjnych.

Jednak powinniśmy wiedzieć, że jeśli nie chcemy, aby po pewnym okresie pokryła je brązowo-zielona patyna, to koniecznie powinniśmy je chociaż raz w tygodniu wypolerować. Jednocześnie dobrze też przestrzec, iż jak będziemy je malować warstwą lakieru bezbarwnego, to po pewnym czasie można bardzo szybko doprowadzić do zarysowań. Także często spotykanym materiałem do pokrycia jest złoto, które po określonym czasie też może ulec uszkodzeniom. Dla niektórych perfekcyjny może okazać się mosiądz, który jest ponadto oksydowany. Takie wypełnienie może być inspirowane różnorakimi elementami, np. motywami roślinnymi. Wszystkie najbardziej fachowe produkty, balustrady, łączniki czy klej dwuskładnikowy najkorzystniej nabywać w sklepach specjalistycznych. Mamy wtedy zapewnienie, iż zakupiony produkt będzie najlepszy.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes