Jakie są sposoby, żeby po kontuzji albo operacji szybko powrócić do zdrowia? Czy są w ogóle tego typu metody?

bieganie
Każdy czasem odnosi w życiu różnego typu kontuzje, jeżeli nie są poważne to szybko o nich zapominamy i przechodzimy do naszych codziennych obowiązków. Jednak jeżeli mamy większe problemy ze zdrowiem jak i nie da się tak łatwo po paru miesiącach czy tygodniach wrócić do całkowitej sprawności.

W takim wypadku potrzebne są odpowiednie metody. Jedną z nich jest na pewno terapia czynnikami wzrostu.
kontuzja w sporcie
Autor: Jon Candy
Źródło: http://www.flickr.com

Czynniki wzrostu to białka osocza, jakie bardzo dobrze przyspieszają procesy naprawcze oraz regeneracyjne tkanek po uszkodzeniach. Do leczenia używa się autologiczny, czyli pochodzący z własnej krwi chorego bogatopłytkowy preparat osocza, który jest otrzymywany poprzez odwirowywanie pełnej krwi. Preparat taki jest robiony w warunkach ambulatoryjnych, jednakże powinny być spełnione określone wymogi odnośnie sterylności, jak i jakości wirówki, aby nie doszło do zniszczenia płytek krwi. Jest to dość popularna metoda, oprócz innych znanych sposobów na uszkodzenia, przykładowo endoproteza kolana. Czynniki wzrostu uwalniane są z płytek poprzez degranulację ziarnistości, po mniej więcej dziesięciu minutach od momentu procesu zastygania krwi. Wraz z przejściem przez błonę komórki macierzystej czynniki wzrostu bardzo szybko wiążą się ze swoistymi receptorami aktywizując szlak sygnalizacji pomiędzy komórkowej, natomiast w konsekwencji ekspresję odpowiednich genów. Ważny jest również fakt, że czynniki wzrostu nie przedostają się do komórek, co powoduje, że nie ma ryzyka mutagenezy.

leczenie kontuzji
Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

To wyłącznie stymulacja standardowego procesu regeneracji tkanek. To bardzo młoda metoda terapii. Wykorzystuje się ją tak samo u pacjentów z urazami mięśni i ścięgien, jak również u osób z przewlekłymi schorzeniami układu kostno-szkieletowego. Możemy również takiej terapii użyć po odbyciu różnego rodzaju zabiegów, przykładowo operacja więzadła krzyżowego. Korzystając z jednorazowych, sterylnych zestawów należy wziąć od pacjenta krew, potem jest ona odwirowywana, otrzymuje się z niej mniej więcej 2-3 ml osocza bogatopłytkowego. Taki zabieg jest kontrolowany ultrasonograficznie. Czynniki wzrostu należy podawać do miejsc, kiedy na obrazie USG zauważalne są zmiany chorobowe mięśni albo też ścięgien. Taka leczenie posiada naprawdę szerokie zastosowanie zarówno w medycynie sportowej, jak i u osób starszych.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes