Jakie warunki trzeba spełniać, aby nabyć mieszkanie

Decyzja o zakupie mieszkania powinna być naprawdę przemyślana. Jest to najczęściej inwestycja na długie lata, więc podejmowanie jej pochopnie może mieć spore konsekwencje. Jeśli jednak jesteśmy już zdecydowani na ten krok, warto mieć świadomość jakie sprawy formalne musimy spełnić.

budynek od dewelopera

Autor: Eduardo
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy znajdziemy idealne miejsce musimy skrupulatnie sprawdzić, czy każda procedura przeprowadzana jest legalnie, a przede wszystkim należy się upewnić, czy sprzedający na pewno jest właścicielem. Powinno się sprawdzić wszystkie dostępne dokumenty. Po upewnieniu się, że wszystko jest zgodne z prawem przychodzi czas na negocjowanie z właścicielem. Dodatkowo można ustalić już ostatecznie kredyt hipoteczny. Wraz ze sprzedającym trzeba sporządzić początkową umowę, najkorzystniej zrobić to u notariusza. Następnie opłacany jest zadatek bądź zaliczka dla sprzedającego. Jeśli do kupna w ostateczności nie dojdzie, zaliczka wróci do osoby, która miała odkupić mieszkanie, natomiast w przypadku zadatku, jeśli jedna ze stron umowy się wycofa, zabiera pieniądze, kiedy jednak rezygnuje strona umowy, która płaciła zadatek, może zażądać nawet dwukrotnie wyższej kwoty. Sprawdź kredyt pod zastaw mieszkania. Posiadając już umowę przedwstępną możemy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny.

Zaintrygował Cię ten artykuł? Jeśli tak, to w tym miejscu również jest opublikowana świeża treść, która z pewnością Ci się spodoba.

Trzeba prócz umowy, skompletować wszelkie niezbędne dokumenty. Najczęściej są to m.in. zaświadczenia o dochodach, wyciąg z konta lub umowa o pracę. Zbiór dokumentów może różnić się, zależnie od banku. Decyzja zajmuje zazwyczaj kilka tygodni. Gdy dostaniemy pozytywną decyzję, trzeba udać się do notariusza, u którego zostanie sporządzona umowa sprzedaży. Dodatkowo składamy wniosek o ustanowienie hipoteki. Razem z aktem notarialnym oraz ustanowieniem hipoteki jeszcze raz udajemy się do banku.

Po zapoznaniu się z dokumentami będzie można przekazać pieniądze do sprzedawcy. Po jakimś czasie sąd musi poinformować nas listownie o wpisie do księgi wieczystej. Tę wiadomość także przekazujemy do banku.

Podoba Ci ten materiał? Ekstra, ale kliknij ponadto tutaj – znajdziesz tam niezwykle unikalny serwis (https://www.invado.pl/drzwi-wewnetrzne/drzwi-wewnetrze-plaskie), który również okaże się dla Ciebie ciekawy.

Uchroni nas to przed dodatkowymi opłatami. O zakupie trzeba poinformować urząd skarbowy oraz urząd gminy, w celu ustalenia i uiścić podatek od hipoteki oraz podatek od nieruchomości. Po wypełnieniu wszystkich tych czynności pozostaje jedynie zameldowanie oraz umowy z firmami, które będą dostarczać nam media. Zobacz kredyt pod zastaw domu.
Wszystkie formalności związane z kupnem mieszkania ukazują jak niełatwe i czasochłonne jest to zadanie. Jednakże jest to poważna inwestycja i ogromny krok w życiu każdego z nas. W związku z tym należy podkreślać, że musi być to decyzja jak najlepiej przemyślana, żebyśmy nigdy nie musieli jej żałować. Ta trudna droga, z pewnością jest tego warta, a po jej pokonaniu będziemy mogli odpocząć we własnym mieszkaniu.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes