Jakie zmiany w regulacjach dotyczących składek na Zus i praw pracowniczych czekają nas w 2015 roku?

finanse
W przyszłym roku, jak zwykle, czeka nas podwyższenie kwoty, którą osoby posiadające własny biznes będą wpłacać na składki ZUS 2015. Taka zmiana ma miejsce cyklicznie – ponieważ sposób ustalania ich wysokości zależnej od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Analizując aktualne informacje na temat przyszłorocznego budżetu, z całą śmiałością możemy założyć, iż w 2015 roku prowadzący działalność gospodarczą będą zobligowani do przekazania mniej więcej 1100 zł. To niestety 700 zł więcej w ciągu roku.

Jeśli analizowana kwestia okazała się dla Ciebie ważna oraz chcesz ją przestudiować też od innej strony, zobacz więcej znajdziesz tu – ona też ją omawia.

Jak zwykle w ostatnich latach nie zmienia się wysokość składki zdrowotnej. Okres zimowy przynosi także zmiany ustaw. Na szczęście wiele z nich pozostanie bez zmian. Już teraz możesz zacząć śledzić portale księgowe, aby mieć ciągły dostęp do informacji o nowościach.

pieniądze w walucie euro
Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Jak donosi jedno z największych tego typu wydawnictw, najczęściej poruszaną przez czytelników kwestią jest pytanie, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe. Sytuacja ta ma miejsce prawdopodobnie dlatego, że pracownicy chcą w swoisty sposób sprawdzić czy wypłacający wynagrodzenie nie pomylił się w obliczeniach. Bardzo łatwo jest to zrobić – wynagrodzenie chorobowe stanowi zwyczajowo 80% podstawy wymiaru, a mówiąc prościej 80% wynagrodzenia. Wyjątkami są sytuacje, gdy choroba powstała wskutek wypadku przy pracy, w drodze do lub z pracy, a także w przypadku choroby w okresie ciąży.

Kolejnym wzbudzającym zainteresowanie pytaniem, jest pytanie o wymiar urlopu wypoczynkowego. Tak jak poprzednio, w tym przypadku dotychczasowe regulacje nie ulegną zmianie. Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do powtarzającego się co roku, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawa tego nie może się zrzec.

Nie wahaj się: przejdź do serwisu kancelarie notarialne Katowice, aby uzyskać uzupełniające fakty na opisywany w artykule zagadnienie. Czekamy na twoją recenzję!

To, z ilu dni wolnych będzie mógł skorzystać, zależy przede wszystkim od tego jak długo pracuje, a także od tego, czy jest to pierwsza wykonywana przez niego na podstawie umowy o pracę czy kolejne zatrudnienie.

Długość urlopu wypoczynkowego, na podstawie przepisów wynosi odpowiednio:
- 20 dni – dla osób, które przepracowały mniej niż 10 lat,
- 26 dni – dla osób zatrudnionych ponad 10 lat. (Sprawdź składki ZUS 2015)
Do stażu pracy można wliczyć także dodatkowe lata przysługujące za naukę. Ile lat za jaki rodzaj szkoły – określa dokładnie kodeks pracy.

Aby uwolnić się od konieczności indywidualnego poszukiwania tych informacji, możemy podpisać umowę z biurem rachunkowym, lub samodzielną księgową.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes