Jakiego rodzaju koszty ponosi każda z firm? O jakich należy pamiętać? Od jakich kwestii są zależne koszty stałe?

Pomysł na własny biznes to jeszcze nie wszystko, gdyż niezwykle istotne jest także jego wykonanie oraz zrobienie dosyć dokładnej analizy, która umożliwia na ocenę kosztów i zysków.

Pieniądze

Autor: Francisco Gonzalez
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejszym celem prowadzenia własnej firmy jest zdobywanie zysku. Zyskiem definiujemy różnicę dodatnią między przychodami a kosztami ich zdobywania. Jak jest ona minusowa to mówimy, że mamy stratę. Zysk netto jest tą częścią brutto, która pozwala nam rozwijać naszą firmę, a jednocześnie zaspokajać potrzeby własne. Niezbędne są różne narzędzia, jak (zobacz by porównać) kalkulator odsetek podatkowych (jaki polecacie kalkulator odsetek podatkowych). Zanim jednak osiągniemy wymierne zyski powinniśmy ponieść koszty. Tak więc nasza analiza finansowa analiza finansowa projektu wymaga, ażeby określić wielkość różnych rodzajów kosztów, takich jak koszty bezpośrednie.

Koszty możemy podzielić na stałe. To koszty, które ponosimy bez względu na wielkość produkcji, np. będzie to czynsz dzierżawny, wynagrodzenia czy ubezpieczenie. Jednocześnie należy pamiętać, że stałe koszty nie mają charakteru bezwzględnego. To znaczy, że jak np. będą się dobrze sprzedawać nasze produkty, to powiększymy produkcję, a to jest w stanie powodować konieczność nabycia nowych maszyn czy zwiększenia zatrudnienia. Następnym rodzajem są koszty zmienne. Są to koszty, jak sama nazwa wskazuje, które ulegają zmianie wraz ze zmianami wielkości produkcji. Do nich zaliczamy np. koszt surowca czy półfabrykatów. Ostatni rodzaj to koszty quasizmienne, co oznacza koszty częściowo stałe – taką część dodać należy do kosztów stałych, oraz częściowo zmienne (tego typu dodajemy do zmiennych kosztów). Takimi kosztami będzie przykładowo wynagrodzenie w systemie akordowym.

Jak więc widać, takie są koszty, które są niezbędne, gdy prowadzimy własną firmę. Nie można zapomnieć jednak, że własna działalność to szereg innych czynności, o jakich koniecznie należy pamiętać. Jak np. przychodzi rozliczenie podatkowe, to powinniśmy wiedzieć jaki pit wypełnić, żeby dobrze się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. To niezwykle istotne i wiele osób wtedy korzysta z pomocy biura księgowego. Czasami bowiem nie ma czasu na rozwiązywanie samodzielnie tych działań, a księgowy zrobi to na pewno dobrze.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes