Jakim sposobem dofinansowania z Unii Europejskiej pomagają niedużym przedsiębiorstwom?

przypły pieniędzy
Odkąd nasz kraj wszedł do struktur unijnych, jesteśmy świadkami ogromnych zmian, które rozgrywają się praktycznie w każdej dziedzinie życia, począwszy od przemian gospodarczych (rosnące zarobki, kontakty z firmami zachodnimi, wiele inwestycji liczących się koncernów), przez rozwój infrastruktury (nowe drogi i obwodnice, stadiony itp.) aż po przemiany mentalne (większe otwarcie na różnorodność). Najczęściej jednak mówi się o różnego rodzaju dofinansowaniach unijnych, które pomogły stanąć na nogi wielu przedsiębiorcom.

banknot polski
Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com
Choć czasami słyszy się opinie mówiące o UE w kategoriach negatywnych, nikną one w większości pozytywnych opinii, w tym również takich, które są poparte praktyką i zazwyczaj dotyczą realnej pomocy finansowej, otrzymanej dla konkretnej jednostki (zarówno samorządowej, jak i prywatnej) na konkretne cele. Dobrym przykładem mogą być chociażby fundusze unijne dla małych firm, które sprawiły, że w Polsce nie tylko pojawiły się dziesiątki nowych firm, ale również od rozmaitych kłopotów uwolniły się starsze firmy. Wbrew początkowym niepokojom Polacy dobrze radzą sobie z korzystaniem z unijnych pieniędzy, choć nie zawsze dobre opinie otrzymują urzędnicy, zajmujący się przyznawaniem dotacji np. dla miast.

polskie monety
Autor: grotos
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej w staraniach o dopłaty radzą sobie firmy, które uzyskują gotówkę zarówno na rozwój dotychczasowej działalności i zastosowanie nowych technologii, jak też otrzymują pomoc np. na leasing. Taki zakres pomocy, kiedy firma może liczyć na opłacanie kosztów leasingu maszyn samochodów ciężarówek, cieszy się ogromną popularnością (należy nadmienić, że firmy korzystają dzięki temu o wiele bardziej na wykupie sprzętu, ponieważ przez czas leasingu płaciły one o wiele niższą ratę, niż ktoś, kto nie wykorzystywał tego typu dotacji).

Dzięki pomocy Unii dużo polskich przedsiębiorców nawiązało uczciwą rywalizację z europejskimi konkurentami, niejednokrotnie wygrywając już nie tylko mniejszymi kosztami przy poszczególnych rozwiązaniach, lecz także doskonałą jakością swojej oferty.

Dopłaty z Unii Europejskiej sprawiły, że niejedna krajowa firma znacznie poszerzyła własną działalność, mogąc rywalizować z zachodnimi liderami w wybranej dziedzinie.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes