Jedną z opcji uatrakcyjnienia budynku na zewnątrz są wykorzystywane od jakiegoś czasu między innymi dachy zielone. Co to za dachy?

zielony dach
Każdy budynek, szczególnie, jeżeli ma być to budynek firmowy, musi być odpowiednio reprezentacyjny. Nie chodzi tylko i wyłącznie o elegancką elewację bądź atrakcyjne oświetlenie. W tym przypadku znaczenie ma wszystko, licząc od cokołów, aż po dach. Ten ostatni zresztą to niezwykle istotny element całej budowli. Aktualnie zwraca się dużą uwagę, aby był on nie tylko niezawodny jeśli chodzi o działanie czynników zewnętrznych, ale także dba o to, by odpowiednio wyglądał.

ogród na dachu
Autor: pnwra
Dach jest podstawową osłoną budynku. Ma zabezpieczać przed przedostaniem się do środka niepożądanych czynników, stąd też ma być solidny, a jednocześnie bezpieczny – zobacz MEGAStyro. Aktualnie dużą uwagę zwraca się również na to, aby ładnie się prezentował. Nie chodzi tylko o to, żeby zastosować interesujący kolor dachówek, ale by zastosować najnowocześniejsze rozwiązania. Jedną z możliwości są popularne od jakiegoś czasu między innymi dachy zielone. Co to za dachy?

Zielone dachy to nic innego, jak dachy pokryte roślinnością. Jest to zwykle roślinność wytrzymała na różne warunki atmosferyczne, a równocześnie składająca się z gatunków, z których można przygotować osobliwe aranżacje. Tego rodzaju dachy powinny być odpowiednio zaprojektowane. Płytkę konstrukcyjną zakrywa kilka warstw różnych materiałów, w tym warstwa z drenażem, czy warstwa zabezpieczająca. Najbardziej na zewnątrz znajduje się warstwa wegetacyjna, gdzie bezpośrednio znajdują się rośliny. Tego typu dachy wymagają poza tym zastosowania skutecznych rozwiązań związanych z odprowadzaniem wody, zwłaszcza, jeżeli dach ma płaską konstrukcję.

Nie zwlekaj — sprawdź jakie interesujące treści posiada nasza istotna strona. Jej temat z pewnością szalenie Cię zaintryguje.

W takich wypadkach stosuje się między innymi kliny styropianowe, które odpowiadają za odprowadzenie wody z dachu do rynien.

Powiązany artykuł – dach – więcej

elewacja
Źródło: Wienerberger
Zielone dachy tylko pozornie mają być zielone. W rzeczywistości może pokrywać je różnorodna roślinność, którą łatwo pielęgnować. W przypadku tego rodzaju konstrukcji jest to niezwykle istotne, aby o wykorzystane gatunki roślin można było bez problemu zadbać, tym bardziej, że rośliny na dachach są bezpośrednio narażone na oddziaływanie intensywnych promieni słonecznych, wiatru czy też ulewnych deszczy. Projektanci mają tego wiadomość i wykorzystują w tego typu kompozycjach wyłącznie odporne i wytrzymałe okazy roślin.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes