Kilka podstawowych informacji na temat rodzajów i odmian szkła, stosowanego w życiu codziennym.

szklana ścianka
Szkło jest jednym z najważniejszych materiałów używanych w przemyśle i budownictwie. Jego początki sięgają tysięcy lat, bo już dawne ludy korzystały z roztopionego po wpływem piorunów czy wulkanów piasku. Przez lata udoskonalano techniki jego wytwarzania, aby dojść do tego, co mamy w dniu dzisiejszym, czyli dziesiątek jego odmian i gatunków.

Najczęściej spotykanym rodzajem szkła jest klasyczne szkło okienne. Jak łatwo się domyślić po tym jak się nazywa najczęściej używane jest w oknach, charakteryzuje się doskonałą przezroczystością, ale niestety nie jest bardzo wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia.

W budownictwie cechy te w zupełności wystarczają, ale w innych zastosowaniach będą niekiedy potrzebne znacznie lepsze parametry. Następnym bardzo ważnym odbiorcą szkła jest budynki (zobacz informacje) samochodowy. W każdym samochodzie jest co najmniej kilka okien, a w każdym z nich szyba o odpowiedniej konstrukcji. Szyby samochodowe są klejone, posiadają w sobie dodatkowo cienką warstwę przezroczystej foli, która zabezpiecza przed niekontrolowanym rozpryskiem w czasie wypadków.

szklany stolik

Coraz popularną odmianą jest też szkło (odsyłam do tego serwisu) hartowane we Wrocławiu. Produkuje się go specjalną techniką, polegającą na ogrzaniu do wysokiej temperatury i szybkim schłodzeniu. Przez zmianę wewnętrznej struktury szkła staje się ono mocne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Z takiego szkła coraz częściej robi się najróżniejsze balustrady, podłogi i pozostałe elementy wymagające zwiększonej wytrzymałości i odporności.

Coraz więcej zastosowań ma kolejny gatunek szkła, to znaczy szkło antyrefleksyjne (więcej szczegółów na ten temat). Jego produkcja polega na naniesieniu na jedną stronę szklanej tafli specjalnej powłoki, która będzie odbijać promienie słoneczne. Szkło zaliczane jest do materiałów niebezpiecznych przy pracy, zwłaszcza w standardowej postaci. Podczas pracy przy szkle muszą być stosowane szczególne środki bezpieczeństwa, a także używane niezbędne narzędzia. Obowiązkowym wyposażeniem są wytrzymałe, zrobione ze skóry rękawiczki, często się przydają też różnego rodzaju akcesoria przykładowo takie jak przyssawki do szkła.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes