Kilka ważnych informacji o tym, jak najlepiej dokonać odpraw celnych w innym kraju unijnym.

kontrola celna
Praktycznie każda firma będzie się musiała rozliczać z urzędem skarbowym. W zależności od charakteru działalności, którą się prowadzi może to być proste policzenie podatków, ale też bardziej skomplikowane przy prowadzeniu działalności eksportowej lub importowej. W szczególności w tym ostatnim przypadku firmy mają szereg różnych formalności do wykonania, gdyż będzie jeszcze dochodzić cała odprawa celna.

terminal kontenerowy
Autor: tommy japan
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety u nas nadal jest z tym wiele problemów, pomimo znacznej poprawy w ostatnich latach. Szczególnie importerzy bywają narażeni na nieplanowane kontrole, konieczność dostarczenia wielu zupełnie niepotrzebnych dokumentów, a czasami może to być zwyczajnie zły humor celnika, żeby wszystko się opóźniło. Kolejnym problemie jest to, że urzędy celne samodzielnie interpretują przepisy, tak więc właściciele firm nie wiedzą tak naprawdę, czy w danym przypadku prawidłowo się rozliczają. Wszystko to sprawia, że coraz większa ilość firm rezygnuje z odpraw w naszych urzędach, i zaczynają się rozliczać tam, gdzie towar pojawia się na terenie Unii Europejskiej, najczęściej są to Niemcy (super – informacje) ze względu na bliskie położenie i wielki port w Hamburgu.

transport lotniczy
Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby można było zacząć takie rozliczenia, niezbędne będzie przedstawicielstwo fiskalne jakiegoś niemieckiego partnera – przepisy unijne zezwalają na dokonywanie rozliczeń w każdym z krajów członkowskich. Pośrednik taki będzie odpowiadał za wszystkie rzeczy związane z wymaganymi dokumentami celnymi, a także będzie się zajmował niezbędnymi procedurami które mają właściwie porozliczać należne cło i podatki. Wszystko rozpoczyna się w chwili dotarcia towaru na teren Unii, najczęściej będzie to rozładunek w jednym z niemieckich portów. Po przygotowaniu i złożeniu w urzędach całej dokumentacji konieczne będzie przewiezienie towarów do końcowego klienta. Trzeba będzie więc w tym celu zapewnić transport niemcy polska, może to być albo lądem, albo kolejnym statkiem do któregoś z polskich portów. Przez przeniesienie odprawy do któregoś z innych krajów nasi przedsiębiorcy nie tylko przeznaczają na to dużo mniej czasu, ale często sporo też oszczędzają.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes