Kim jest aktuariusz i gdzie jest zatrudniany?

Kalkulator
Zakłady ubezpieczeń mają obowiązek zatrudniać w swojej firmie aktuariusza. Może się wydawać, że gdybyśmy zapytali przechodniów, czym trudni się taka osoba, niewielka liczba osób znałaby odpowiedź. Nie jest to niepokojące, ponieważ w Polsce mało jest osób, które wykonują tę profesję. Warto więc przybliżyć sylwetkę aktuariusza.
sprawdź dodatkowe informacje
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Aktuariusz zastosowuje matematykę w towarzystwach ubezpieczeniowych. Szacuje on wartość oraz ryzyko inwestycji, sprawdza jak wysoka składka przypada na danego, biorąc pod uwagę wszelkie dostępne wiadomości. W dodatku ustala rezerwę finansową na wypadek za wysokich zobowiązań. Usługi aktuarialne są pomocne w stworzeniu rocznego raportu dokumentującego stan portfela ubezpieczeń. Wykonują również wszelkie potrzebne analizy. Z jakich powodów zawód ten jest mało znany? Głównie z powodu małej liczby osób wykonujących go. W naszym kraju jest jedynie kilkuset wykonawców. Można więc orzec, że jest to zawód elitarny. Jednakże żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie powinno działać bez aktuariusza (sprawdź na stronie www). Jest to zapisane w ustawie. Regulacje dotyczą działalności jedynie w zakładach, w związku z tym poza tą sferą jest ona dowolna.

Żeby zostać aktuariuszem trzeba zdać egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego. Jeśli przebiegnie on pomyślnie, zdający zostaje wpisany do specjalnego rejestru. Oczywiście to nie jedyne wymagania, oprócz tego trzeba mieć wykształcenie wyższe, zamieszkiwać teren Polski, nie być wcześniej karanym oraz posiadać całkowitą zdolność do wykonywania czynności prawnych. Każdy aktuariusz musi myśleć analitycznie oraz doskonale znać matematykę finansową. Aktuariusze są zatrudniani również jako konsultanci w dużych przedsiębiorstwach, gdyż ocena ryzyka jest istotna w każdym procesie decyzyjnym. Tak naprawdę osoba taka potrzeba jest w każdej firmie zajmującej się finansami, dla której ścisła analiza jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania.

Laptop
Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

W dzisiejszych czasach wszystko zmienia się niesamowicie szybko. Odpowiednie przewidywanie zmian i ich dobra analiza są obecnie kluczem do sukcesu. Dlatego też usługi aktuarialne są niezwykle istotne. Chodzi o to, żeby każda zmiana była przewidziana odpowiednio wcześniej, a działalność mogła się na nią przygotować. Nikt nie poradzi sobie z tym lepiej niż osoba mająca analityczny umysł i odpowiednią wiedzę. Dlaczego aktuariusz jest konieczny w towarzystwach ubezpieczeń? To proste. Dzięki analizowaniu rynku może skrupulatnie określić, jakie składki powinny płacić dane jednostki, oblicza również ryzyko. Dzięki niemu wszystko jest zabezpieczone, a firma może poradzić sobie podczas kryzysu. Takie przewidywanie jest niezwykle istotne, dodatkowo poparte obliczeniami, w związku z czym naprawdę warto im zaufać.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes