Kołobrzeg – przepis na doskonałe wczasy nad morzem

Kołobrzeg, plaża
Kołobrzeg i Władysławowo to popularne kurorty morskie i uzdrowiska, jednakże ze względu na swoje strategiczne położenie, Kołobrzeg przez kilka wieków był miastem – fortecą, czego dowodem są uchowane do dzisiaj okopy. Wiele z nich jest adaptowanych do pełnienia odmiennych, współczesnych funkcji i służą one zarówno mieszkańcom miasta, jak i podróżnikom. Każdy, kto lubi sobie czynny wypoczynek, organizując wakacje dwa tysiące czternaście może, toteż zdecydowanie postawić na Kołobrzeg!

polecane pensjonaty we Władysławowie
Autor: MrSco
Przykładem nowiutkiego pomysłu na starodawne budowle jest Wilczy Fort, na obszarze, którego stworzono amfiteatr – miejsce, gdzie odbywa się wiele imprez kulturalnych. Dotychczasowy Fort Ujście, został z kolei zaadaptowany na kawiarnię, w której szaleją żeglarze.

Kołobrzeg jest wpisany na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Przykładem architektury gotyckiej w mieście, jest Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny która powstała w IV w. i mająca w swoim wnętrzu sporo cennych rekwizytów, między innymi krucyfiks „figura życia” z tysiąc trzysta trzydziestego roku i chrzcielnicę z dwudziestoma sześcioma scenami z życia Jezusa Chrystusa z tysiąc trzysta pięćdziesiątego piątego roku. Następnym typowym przykładem kołobrzeskiego gotyku jest Baszta Lontowa. Wśród zabytków neogotyckich należy wymienić ratusz miejski z 1832 r. przypominający odrobinę średniowieczny zamek obronny. W ratuszu mieści się Galeria Sztuki Współczesnej, w której demonstrowane są wystawy kołobrzeskich plastyków. Trzeba również skupić uwagę na neogotycki gmach kołobrzeskiej poczty a także kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia NMP. Bardzo ciekawym punktem w Kołobrzegu jest Muzeum Miasta, gdzie można obejrzeć kolekcję synoptyczną, obejmującą przedmioty, które dawno temu wykorzystywano do mierzenia i ważenia. Jest to jedna z trzech tego rodzaju wystaw w naszym kraju. Warto też zajrzeć do Muzeum Oręża Polskiego z ekspozycją militariów stosowanych od początkowego średniowiecza do teraźniejszości.

Kołobrzeg jest położony u ujścia rzeki Parsęty i to akurat tutaj usytuowano port morski, z rolą: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. Kołobrzeg ma także swoje molo, które uzyskując długość 220 m jest najdłuższym żelbetowym molem w Polsce. Odpływają stąd małe stateczki wycieczkowe, które odbywają niedługie rejsy widokowe. Znakiem miasta jest także latarnia morska, która powstała w miejsce obiektu zniszczonego w trakcie II Wojny Światowej. Latarnia ma dwadzieścia sześć metrów wysokości i jest udostępniona do zobaczenia. Pomiędzy molem, a latarnią, wzdłuż miejskiej plaży rozciąga się Bulwar Jana Szymańskiego. Tą morską aleję utworzono w 1994 r. zamieniając starą, zniszczoną przez burze morską. Bulwar sąsiaduje z Parkiem Nadmorskim, który jest buforem pomiędzy Dzielnicą Portową, a Uzdrowiskową. Przy deptaku wznosi się Pomnik Zaślubin Polski z morzem Bałtyckim. Należy podkreślić, iż Kołobrzeg jest największym uzdrowiskiem na polskim wybrzeżu. W mieście oraz jego okolicach występują źródełka wody mineralnej, solanki a także pokłady borowiny. Kuracjusze przybywają tu zwłaszcza w celu kurowania chorób układu oddechowego, krążenia i stawów. Kołobrzeska plaża jest zaliczana do najbardziej bezpiecznych i najlepiej zagospodarowanych plaż w kraju. Jest szeroka i piaszczysta i rozciąga się od ujścia Parsęty i portu, obok latarni morskiej wzdłuż miasta, do parków dzielnicy sanatoryjnej.

Kołobrzeg jest znanym ośrodkiem kulturalnym. W sezonie odbywają się tu liczne koncerty i festiwale, m.in.: Międzynarodowy Bieg Zaślubin, Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie, Europejski Dzień morza, Festiwal Szantowy „Na Fali”, Regaty „Srebrny Dzwon”, Kołobrzeski Piknik Wojskowy, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze”, Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Interfolk”, Obchody Regionalnych Światowych Dni Turystki, Międzynarodowy Konkurs Satyryczny „Papkinada” oraz Sunrise Festival.

Fani przyrody mogą wybrać się do mieszczącego się przy granicach miasta Ekoparku Wschodniego na Podczelu, który jest zbiorowiskiem łąkowym i szuwarowym roślinności halofilnej, gdzie rosną słonorośla mające tu jedyne stanowisko w Polsce. Zrobiono tu także dwa tereny Natura 2000: Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski i Dorzecze Parsęty. Wielbicieli dwóch kółek na sto procent zaciekawi wiadomość, że w Kołobrzegu rozpoczyna się parę dróg rowerowych gminy Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie, a także biegnie przez niego międzynarodowy szlak rowerowy R-10.

***Kompletną propozycję na wakacje 2015 we Władysławowie można znaleźć w serwisie albo klikając na niżej zamieszczone linki:- wakacje Władysławowo (źródło)- agroturystyka Władysławowo

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes