Tag Archives: konkurencja

Czym jest i które firmy mogą skorzystać wsparcie finansowe de mini minimis?

Termin pomoc de minimis to forma pomocy przedsiębiorstwom. Wspomaga rozwijanie się przedsiębiorczości w Polsce oraz na świecie. Taka pomoc jest według prawa mała, o małych kwotach.

W jaki sposób przygotować otwarcie własnego biura wykonującego tłumaczenia i nie zbankrutować

Własne biuro tłumaczeń w Szczecinie może być żyłą złota, czyli interesem przynoszącym spore pieniądze. Aby jednak właśnie tak się stało, muszą zostać spełnione pewne zasady konieczne.

Prowadząc swoją działalność gospodarczą powinieneś uważać na prawa autorskie

Sporo osób stara się zrozumieć, w jaki sposób odróżnić wzór użytkowy od przemysłowego. Trudno opisać ową różnić, ale spróbujemy pokrótce to wyjaśnić. Tak, więc wzór użytkowy a wzór przemysłowy są przedmiotami, które mogą zostać chronione prawem, jeżeli oczywiście są nowe, tzn. nie są kopią, czegoś, co już istnieje. Wzór użytkowy to coś materialnego, coś co można poczuć pod palcami, natomiast wzór przemysłowy to całościowe wrażenia dla oka, czyli design. Żeby lepiej to zrozumieć, dajmy na to stół, jest wzorem użytkowym, jeżeli na przykład będzie posiadał sześć nóg i blat jest połączeniem szklanej powierzchni z drewnianymi elementami (wiadomo wszystko stworzone w nowatorski sposób), natomiast wzór przemysłowy to wygląd tego stołu, czyli to, że szkło będzie białe i zamglone, a drewno jasne i nogi będą z różnego typu drewna w różnych odcieniach. Można zgłosić kilka odmian wzorów przemysłowych, tzn. stół będzie mógł mieć zamglone szkło w różnych odcieniach. Taka jest zasadnicza różnica pomiędzy wzorem użytkowym a przemysłowym.

Rzecznik patentowy odpowiada na wszelkie nasze zapytania

Rzecznik patentowy ma szansę nam wszystko dokładnie wyjaśnić
Kiedy udało nam się opracować coś nowego, wykonać coś czego jeszcze nikt do tej pory nie wymyślił, to chcemy posiadać wyłączne prawo do danej rzeczy i pragniemy mieć świadomość, że nikt inny nie będzie się kreował na jej twórcę. Dlatego właśnie musimy opisać nasz wynalazek i powiadomić o tym instytucję, która oceni, czy rzeczywiście nic takiego jeszcze nie powstało.

Lokal użytkowy, czyli jakim sposobem wybrać najlepszy?

Dobór stosownego lokalu nie jest kwestią prostą. Czy w grę wchodzi wynajem, czy zakup nieruchomości, jest to decyzja poważna, często przesądzająca o sukcesie czy porażce przedsięwzięcia. Poprzedzona winna być drobiazgowym prześledzeniem rynku oraz przemyśleniu konkretnej oferty pod wieloma względami. Decyzja co do najlepszej nieruchomości często wiąże się z pewnym kompromisem w sprawach ceny, położenia, metrażu i standardu doskonałego lokalu.

W jaki sposób efektywnie prowadzić własną firmę?

Jeżeli prowadzisz własną firmę, dajmy na to restaurację z włoskim jedzeniem, musisz pamiętać, iż wśród przedsiębiorców panuje duża konkurencja. A więc aby móc się utrzymać na rynku, należy się postarać. To naturalnie typowe, w końcu wszędzie tak właśnie jest. Co zatem można robić, jeżeli chcemy powiększyć swoje zarobki? Z pewnością czymś ze wszech miar ważnym jest to, aby po prostu skorzystać z usług takich firm, które zajmują się wywiadem gospodarczym. W końcu niestety niektórzy właściciele firm nie są raczej uczciwymi osobami.

Z jakich powodów nowe firmy kończą działalność tak szybko? Jak sprawić by z naszą firmą tak się nie stało, na co zwrócić uwagę?

Statystyki pokazują smutną prawdę oraz mówią, że od trzech do czterech na pięć założonych przedsiębiorstw upada w pierwszych dwóch latach działalności. Co istotne w takiej kwestii, sam moment gdy rejestrujemy firmę, którego boi się sporo ludzi, nie jest najtrudniejszy. Częściej jest tak, że trudności sprawia późniejsza działalność, to znaczy regularne i konsekwentne rozwijanie własnego biznesu. Czemu tak się dzieje? Dlaczego tak wiele przedsiębiorstw bardzo szybko zamyka swoją działalność?