Kosztorys budowlany – czy mogę zrobić go własnym sumptem czy potrzebuję profesjonalnej pomocy?

Budowa domu
Dla wielu osób własny dom to marzenie życia. Jeśli zajmujemy małe mieszkanie w bloku, najczęściej chcemy przeprowadzić się do czegoś o większym metrażu, bez sąsiadów (kłopotliwych albo nie). A może z ogródkiem i z miejscem do zabawy dla pociech? Jeżeli ktoś spędził całe dzieciństwo w przestronnym domu, a jako osoba dorosła musi na trochę przenieść się do mieszkania, to pewne, że będzie tęsknił za niezależnością i wygodą domu. Można kupić dom bezpośrednio od dewelopera, można podjąć się samodzielnej budowy z wykorzystaniem własnych finansów na wybranej i kupionej przez siebie działce.

Księgowość
Autor: Times Square PR
Źródło: Times Square PR
Zanim przystąpi się do jakiegokolwiek budowlanego przedsięwzięcia, szczególnie tak długotrwałego i kosztownego, jak budowa domu, musimy mieć przygotowany kosztorys budowlany. Sporządza się go nie tylko przy budowie domu, ale przy jakimkolwiek działaniu inwestycyjnym – większym czy mniejszym, które ma związek z wybudowaniem czegokolwiek. Kosztorys to istotny element przygotowanej dokumentacji, którą tworzy się jeszcze na etapie zbierania dokumentacji projektowej – porównaj tutaj. Jest on odpowiednikiem projektu technicznego, ale jeśli chodzi o stronę ekonomiczną. Jest to też dokument uzasadniający wskazanie konkretnej ceny za usługę budowlaną, przykładowo – budowy domu, obowiązującej w dniu przekazania skończonej budowy osobie zlecającej. Dzięki sporządzeniu tego dokumentu można precyzyjnie zaplanować zamierzenie budowlane i rozplanować prace na podwykonawców. Na ich podstawie dokonuje się też rozliczeń podatkowych. Kosztorysowanie robót budowlanych zawsze powierza się specjalistom od projektów.

Jeżeli chcesz wyciągnąć więcej na interesujący Cię temat, na pewno przyda Ci się bieżąca notka (http://www.tsprojekt.pl/projekty-domow-parterowych/). Zachęcamy do odwiedzenia naszej witryny, tam pogłębisz swoje wykształcenie.

Oczywiście przygotowanie kosztorysu zabiera trochę czasu. Kosztorys budowlany ( żurawie potain, żuraw potain, żuraw potain igo 50, żuraw potain igo 15, żuraw potain mc 85b, żurawie wieżowe potain, żurawie budowlane potain, żuraw budowlany potain, żuraw wieżowy potain cena, żuraw jezdniowy potain, żuraw wieżowy potain ) sporządza się wieloetapowo – najpierw kosztorys szacunkowy, który czasem pomaga zadecydować o tym, czy w ogóle podejmować się budowy, kolejny jest zbiorczym zestawieniem kosztów, a ostatni kosztorys budowlany, czyli kosztorys szczegółowy, sporządza się na podstawie projektu technicznego jako cząstka dokumentacji projektowej.

Powiązany artykuł –

strona
Autor: SounderBruce
Źródło: http://www.flickr.com
Jak widać, kosztorysowanie robót budowlanych nie jest sprawą łatwą. Na następujących po sobie etapach działań nanosi się zmiany. Podyktowane jest to potrzebą ustalania wartości zamówienia i kalkulacji cen za jakiekolwiek prace budowlane na jakiś czas przed ich rozpoczęciem, a potem też w trakcie ich trwania. Kosztorys opracowany przez fachowców daje większą pewność na trafne oszacowanie planu.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes