Na górską wycieczkę należy się zaopatrzyć w bieliznę oddychającą

Wycieczki, góry
Kanikuła pomaga w relaksowaniu się. Różnie osoby relaksują się. Da się ludzi rozdzielić zasadniczo na dwie przeciwstawne społeczności. Jedni lubią wylegiwać na plaży i leniuchować. Kolejna grupa preferuje ruch. Wypoczywa szalejąc na rowerach, pływając czy zwiedzając inne kraje. Ta druga społeczność będzie wymagała specjalistycznego odzieży, dla przykładu slipów termoaktywnych.

odzież termoaktywna
Źródło: http://www.sport-shop.pl/

Co jakiś czas na urlopie gna mnie w góry albo na dłuższe wycieczki krajoznawcze. Dzieje się tak często wtedy, kiedy dusi mnie tęsknota za dzieciństwem. Wspominam wycieczki z drużyną harcerską na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Wspominam wówczas pieśń turystyczną, w której bohater wzdycha za czasami gdy włóczył się z workiem podróżnym. Mnie czasami też tak pociąga wędrówka. Należy przyznać, że wędrówki niegdysiejsze znacznie odróżniają się od tych obecnych. I nawet nie chodzi o standard szos, czy o trzy gwiazdkowe szynobusy. Przekształcił się sposób podróżowania, i to w każdym aspekcie, od momentu przygotowania wycieczki, aż po samą podróż. Ongiś starczyło ubrać najtrwalsze spodnie jakie wisiały w szafie, flanelową z trwałego materiału koszulę lub mundur, na to wszystko sztormiak. Na wierzch plan wyprawy, do plecaka trochę rupieci. I wyruszamy w drogę. Dziś już planowanie wycieczki jest karkołomne, do lamusa przechodzi tradycyjny plan. Dzisiaj wykorzystujemy mapy satelitarne.

Przekształciły się też turystyczne rzeczy. Nie uległa zmianie jedyna zasada: ubierania się na tak zwaną cebulkę. Tak więc wkładamy warstwy ubrania, tak by bezproblemowo i szybko dostosować się do zmiennych uwarunkowań atmosferycznych. Tak więc najbliżej ciała ubieramy majtki oddychające. Kolejna warstwa garderoby zależy już od tego, jaką aktywność fizyczną planujemy. Gdy idziemy na rower, powinien wystarczyć nam kask rowerowy, spodenki termoaktywne, wygodne obuwie i już. Gdy zaś planujemy wycieczkę w teren górzysty, konieczne są solidne martensy. Istotne też powinny być bardzo dobre trwałe dobra spodnie termoaktywne. Wspomniane ubrania termoaktywne mają zapewniać komfort termiczny użytkownika. Usuwają one pot na zewnątrz, z daleka od ciała, a jednocześnie doprowadzają tlen. Żeby taka odzież odpowiednio spełniała swoją rolę powinna być dopasowana do sylwetki. Poza tym odzież taka jest szyta metodą bez szwów, więc nie sprawia drobnych otarć skóry, co czasem ma miejsce w czasie używania klasycznej garderoby. Zatem – w góry!

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes