Na jakiego wariantu grzanie domku się zdecydować?

Zima to najmniej lubiana pora roku. Łączy się to z nadzwyczaj prostym zjawiskiem – w zimie jest ziąb. A przez to, że jest mróz musimy opalać domek własnoręcznie, co czasem może być drobnym kłopotem. Czasem w takim przypadku rodzi się zapytanie: „Na jakie ogrzewanie budynku najlepiej się zdecydować?”.

gaz

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
W obecnych czasach jest całkiem sporo sposobów. Najstarszym, praktycznie nieużywanym już dzisiaj sposobem są dość spore piece kaflowe. Innym, też starym, jednakże wykorzystywanym do dziś nawet w nowoczesnych mieszkaniach są kominki. Co prawda przeważnie służą one do dekoracji, jednak tak samo dobrze mogą one służyć jako grzanie mieszkania. Najbardziej rozpowszechnionym podejściem w dzisiejszych czasach wydają się być kaloryfery, jakie są zawieszone na ścianach. Działają one na takiej regule, że w ich skład wchodzi kocioł (z reguły usytuowany w piwnicy albo kotłowni), a także kaloryfery połączone z nim systemem rur. Takie ogrzewanie domku działa na zasadzie tego, iż w rurach tych znajduje się woda, jaka podgrzana przez piec (więcej na Termas) migruje do metalowych kaloryferów, gdzie oddaje ciepło powietrzu w konkretnym wnętrzu – kontynuuj o gazie ziemnym.

Prócz tego można się jeszcze natknąć inne grzanie (kliknij ten artykuł -> http://zcipajos.pl/oferta/instalacje-grzewcze) budynku, jakim jest chociażby grzanie elektrycznością, lecz jest ono rzadko spotykane z powodu swojej ceny. Tak więc najlepszym podejściem (przynajmniej na razie) zdają się być grzejniki (zatem tzw. ogrzewanie centralne), jakie jest aktualnie najbardziej opłacalnym wyjściem. Dodatkową jego zaletą będzie to, iż można się zdecydować na piec, w którym się pali węglem czy na taki, jaki jest na gaz ziemny. To drugie podejście jest chyba najbardziej komfortowym (nie trzeba dźwigać węgla bądź czyścić kotła z popiołu). Poza tym energia gazowa jest jedną z w najwyższym stopniu ekologicznych z aktualnie stosowanych (interesujące informacje o energii gazowej).

Nagrzewanie podłogowe, czyli popularna “podłogówka”, jest wariantem instalacji niskotemperaturowej. Oznacza to, iż do ogrzania pomieszczeń starczy woda o temperaturze tylko 40 st. C. Dzięki temu podłogówka dobrze nadaje się do kooperacji z pompą ciepła lub też kolektorami solarnymi. Nagrzewania podłogowego na ogół nie instaluje się na całej powierzchni posadzki w mieszkaniu, a tylko w niektórych pomieszczeniach.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes