Nalewka litworówka – przetestuj, czy zasmakuje ci nowy specjał z Podhala

alkohol
Każdy z nas przywozi z podróży inne pamiątki. Jedni z nas kupują magnesy na lodówkę, inni kubki, a wielu jest zainteresowanych lokalnymi trunkami. Jeśli i ty jesteś smakoszem napojów alkoholowych i uwielbiasz zwiedzać polskie zakątki, musisz przekonać się czy zasmakuje ci litworówka. Jest to najpopularniejszy rarytas z Podhala.

alkohol
Autor: Holly Lay
Źródło: http://www.flickr.com
Litworówka, tradycyjna góralska nalewka, zrobiona jest w oparciu o staropolskie tatrzańskie przepisy z liścia arcydzięgla litworu (link).

Prezentowany tekst jest niesamowicie pasjonujący, ale bez wahania przeczytaj także ten opublikowany w innym serwisie wpis – on również jest warty uwagi.

To roślina wyjątkowo rzadka, ale można ją spotkać w Tatrach. Uważana jest za swoistego rodzaju afrodyzjak, a dodatkowo ma dużo cennych właściwości leczniczych, co jest dużą zaletą niniejszego trunku. O jaki walorach mowa?

Nade wszystko kontroluje działanie układu pokarmowego, a na dolegliwości z nim związane cierpi coraz więcej osób.

Emocjonuje Cię omawiana kwestia? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury (http://www.mojekonferencje.pl/konferencje-podlaskie) innego tego rodzaju artykułu – on także jest godny uwagi.

Przyczynia się do tego bez wątpienia szybki tryb życia, stres i spożywanie tego, co wpadnie nam w dłonie. Z pomocą litworówki – pitej oczywiście od czasu do czasu – można poradzić sobie z tą uciążliwą przypadłością. Poza tym litworówka ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Będzie także użyteczna, jeśli nieraz borykamy się z problemem migreny bądź zjadają nas nerwy. Do tego wzmacnia układ krwionośny i pracę nerek, a także potrafi poradzić sobie z bólem. Smak naturalnej litworówki cechuje się korzennym aromatem i charakterystyczną goryczką z domieszką ziół. Najczęściej wzbogacana jest ona smakiem pysznego miodu, który dodaje jej słodkości, lecz wtedy traci swój

nalewka
Autor: cyclonebill
Źródło: http://www.flickr.com

prawdziwy, zielony kolor.

Litworówkę można zakupić nie tylko na Podhalu. Dostaniemy ją w sklepach z napojami alkoholowymi albo w sieci. W sprzedaży są rozmaite pojemności butelek, już do stu ml. Zawartość alkoholu waha się w obszarze 36-38%. Co istotne, litworówkę można kupić w różnorakich odmianach, w tym doskonałą litworówkę z dodatkiem kwiatu czarnego bzu, wzmacniającego odporność organizmu.

Bezcenne właściwości lecznicze oraz szczególny smak sprawiają, iż litworówka to napój alkoholowy, którego niewątpliwie należy spróbować. Na początek zakupmy niewielką karafkę, by przekonać się czy to na pewno nasze smaki. Dobrze jest wypróbować różne rodzaje litworówki i znaleźć swój ulubiony trunek, szczególnie, że to podstawowy alkohol, jaki pretenduje do miana faworyta wśród podhalańskich przysmaków.

Porównaj –

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes