Naucz się zasad księgowości

Księgowość
Dobry księgowy w każdym przedsiębiorstwie to skarb, zawsze trzymający rękę na pulsie, doskonale da sobie radę z najtrudniejszym prawie podatkowym a także znajdzie ulgę tam, gdzie jest taka możliwość. Wśród bardzo wielu, praw, podatków i udogodnień podatkowych niezwykle łatwo jest się zagubić zwykłemu właścicielowi firmy.

Podatki i składki czyli co spędza sen z powiek każdemu przedsiębiorcy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem który określa bezpośrednio dochody uzyskiwane od osób fizycznych. Niewielu przedsiębiorców wie o tym,że nie nie ma jako takiej definicji osoby fizycznej – ani w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na przedsiębiorcach ciąży obowiązek odprowadzania składek ZUS, Funduszu pracy oraz składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Dokumenty sprzedaży – nawet drobna pomyłka nie ujdzie płazem.

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to następny element księgowego życia, o której przedsiębiorcy muszą pamiętać. Zrobić pomyłkę w nim jest nietrudno – pomyłkę naprawić już gorzej, bo wymagać to będzie następnego dokumentu księgowego. Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach jest mowa, aby miały moc korygującą muszą zostać podpisane przez obydwie strony. Bez tego nie poprawiony zostanie błędnie wystawiony dokument.

Na koniec tego skrótowego przeglądu księgowości parę zdań o wysokości opłat skarbowych. Ostatnią istotną sprawą z punktu widzenia księgowości jest kwestia opłat skarbowych. Napisać o nich warto ponieważ pomylenie się chociaż o złotówkę w jej wysokości może nam skutecznie pokrzyżować plany. Ustawa o opłacie skarbowej daje możliwość uregulowania zapłacenia za pracę organu administracji publicznej na kilka sposobów zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. Kwotę jaką należy uregulować należy zweryfikować w każdym urzędzie miejskim lub skorzystać z ustawy z 2006r.

Brak znajomości przepisów prawa szkodzi wszystkim, szczególnie przedsiębiorcom. Przed założeniem własnej działalności gospodarczej warto sprawdzić jakie obowiązki będą się z tym wiązały. Nie znaczy to oczywiście, że musimy zostać specjalistami od księgowości, ale w takim przypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego obok siebie gdyż brak wiedzy nie zwalnia z nas obowiązków.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes