Nieodmienny trudny wybór – morze czy góry

Pieniny
Mieszkańcy miast coraz bardziej cenią sobie odpoczynek na wsi. Nie tylko w trakcie urlopu spędzają w ten sposób wolne godziny. W każdy długi wolny weekend czy przerwy około świąteczne wyrywają się z miejsca zamieszkania, wskakują w samochód lub autobus, i szukają zapachu lasu, śpiewu ptaków, chłodnej wody, jednym słowem – ukojenia w przyrodzie.


Tatry
Autor: Pawel Pacholec
Źródło: http://www.flickr.com

Nic tak nie uspokaja jak szum górskiego potoku. Nie dziwi więc fakt, że górska agroturystyka jest aż tak bardzo rozpowszechniona. Chodząc po górach możemy usprawnić swą kondycję, jednocześnie podziwiając budzące zachwyt widoki. Szlaki mamy dostosowane poziomem trudności do kondycji i sił piechurów. Wystarczy złapać mapę, spakować plecak, wskoczyć w wygodne buty i ruszyć na górskie ścieżki powinniśmy zobaczyć także liczne trasy rowerowe góry izerskie. Góry są piękne w każdej porze roku. W lecie można szukać w nich ochłody, upajać się świeżym górskim powietrzem, oczyścić płuca z miejskich spalin. W drodze zbierać jeżyny, borówki czy grzyby, których pełne są nasze górski lasy. Zimą poszaleć na nartach lub desce. Najwspanialej chyba jednak góry wyglądają jesienią. Przyciągają wzrok wszystkimi możliwymi barwami, a liście przyjemnie szeleszczą pod butami wędrowców. I nie ma chyba bardziej czarodziejskiego obrazu niż gdy porankiem mgła podnosi się, i odkrywa przed nami powoli te wszystkie wspaniałości, niczym kurtyna w teatrze.


Agroturystyka w górach to nie wyłącznie Zakopane i Tatry czy Szczyrk, gęsto często uczęszczane. To również mniej nam znane góry Izerskie. Są to łagodne góry położone w Sudetach na terenie Czech i Polski, gdzie 4.11.2009 r. powołano tak zwany Izerski Park Ciemnego Nieba, jako pierwszy tego rodzaju park w Polsce i w Czechach. Celem tego rodzaju parków jest ochrona nocnego nieba od nadmiaru sztucznych świateł, po to aby móc oglądać gwiazdy (tym samym również ochrona środowiska. Jak wiadomo, obecnie ciemne niebo nocą nie jest wcale czymś oczywistym w dużych miastach i wokół nich.
Agroturystyka w górach Izerskich to też świetna idea dla turystów pragnących uprawiać nie tylko turystykę pieszą, ale też rowerową czy konną, i oczywiście narciarstwo biegowe. Wieczorami zaś możemy biesiadować przy ognisku, piec duszonki i balować nawet do samego rana, w zimie natomiast organizować kuligi. Gama ofert agroturystyka góry izerskie jest bez wątpienia ogromna.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes