Nieuczciwa konkurencja w internecie

firma
Przedsiębiorcy, którzy postanawiają prowadzić sprzedaż usług i towarów mogą natrafić na wiele trudności – szczególnie, jeżeli swój biznes przenoszą do świata wirtualnego. W jaki sposób dbać o ochronę własności intelektualnej i przemysłowej w przestrzeni internetowej? I co oznacza to pojęcie?

firma
Autor: istock
Źródło: istockphoto.com
Każdy pomysł, który wytworzy człowiek przy użyciu swego umysłu, a co jest oryginalne, dotychczas niepospolite, określamy własnością intelektualną. Są to najczęściej melodie lub inne sygnały dźwiękowe, wyrazy, rysunki, oprogramowania czy znaki (zweryfikuj u źródła) towarowe – czytaj o prawach autorskich. Znakiem towarowym może być np. domena internetowa, która przestała być jedynie identyfikatorem dla stron www, a zaczęła też – jako znak towarowy – identyfikować dane towary, usługi i przedsiębiorców – . Toteż osoba, która zakłada sklep w sieci wcześniej musi zweryfikować czy nazwa pod którą kryje się strona www – pod którą dana osoba zamierza prowadzić interes, nie jest już używana na rynku.

Co powinniśmy zrobić jeżeli zorientujemy się, że ktoś z rozmysłem upodabnia wygląd swojej strony do naszej? Wówczas powinniśmy ustalić, do kogo należy domena. Po identyfikacji podmiotu który dopuścił się naruszenia, właściciel e-sklepu powinien
firma
Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

wystosować tzw. list ostrzegawczy, w którym zawarta zostanie zwięzła argumentacja wskazująca na naruszenie cudzych praw.

Coraz bardziej powszechne wykorzystywanie internetu w prowadzeniu działalności gospodarczej sprawia, iż rośnie liczba nadużyć w zakresie bezprawnego posługiwania się nazwami innych przedsiębiorstw. Na ogół podmioty działające w branży e-commerce, decydują się na owe działania, chcąc się promować tudzież działać na niekorzyść konkurenta. Nieuczciwa konkurencja polega np. na używaniu domen zawierających cudze znaki towarowe – JWP. Stosuje się je w celu zwiększenia zainteresowania własną stroną www. Wiedzmy jednak, iż polskie przepisy są tak zdefiniowane, że pozwalają na zakwalifikowanie określonych działań jako czyny nieuczciwej konkurencji oraz na zastosowanie odpowiednich sankcji za tego typu naruszenia. Dlatego powinniśmy dochodzić swoich praw.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes