Nowatorskie technologie i rozwiązania używane obecnie przy budowie płaskiego dachu.

Budowa ściany trójwarstwowej w dwóch etapach izolację z wełny i elewację układa się dopiero po pokryciu dachu
Większość osób które budują swój dom decyduje się na typowy dach spadzisty, dachy płaskie absolutnie w Polsce nie zyskały uznania. Wynika to z uprzedzeń z poprzedniej epoki, kiedy największym problemem dachów tego typu była szczelność. Dziś że obecne technologie kompleksowo te problemy rozwiązały, to mimo wszystko przekonanie o złych cechach dachów płaskich bez przerwy jest obecne wśród projektujących domy, i liczba tego typu projektów bez przerwy jest stosunkowo mała.

krycie dachu blachą
Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
A płaskie dachy posiadają sporo zalet, i w niejednej sytuacji sprawdzają się znacznie lepiej, niż użytkowane powszechnie dachy mające spadek. Po pierwsze dach – nasz odsyłacz – płaski dużo mniej kosztuje, szczególnie przy bardziej rozbudowanych budynkach będzie to miało spore znaczenie. Oprócz tego dach płaski można efektywnie wykorzystać, czy to umieszczając na nim jakieś techniczne urządzenia, czy też zwyczajnie używając do relaksu i odpoczynku. Oczywiście dach płaski może spełnić swoje zadanie jedynie wtedy, gdy będzie odpowiednio zaprojektowany i wykonany, na szczęście obecne techniki pozwalają na takie wykonanie, które nie będzie w przyszłych latach robić problemów ze szczelnością.

Podstawową sprawą przy realizacji dachów płaskich musi być zagwarantowanie należytej szczelności. Jeśli coś zostanie niewłaściwie zrobione, to dach będzie przeciekał, co jest groźne i dla samego budynku, i dla mieszkających w nim domowników. Najważniejszym materiałem, od dawna używanym w budownictwie do izolacji jest zwyczajna papa – (sprawdź informacje na stronie), jedną z jej odmian jest styropapa, to znaczy połączenie rdzenia ze styropianu z zewnętrzną warstwą papy – zobacz styropian z papą.

Styropapa oprócz właściwości chroniących przed wodą jest także doskonałym izolatorem termicznym, a jej montaż jest bardzo łatwy. Doskonale sprawdza się na dużych, płaskich przestrzeniach dachu, jej zastosowanie zagwarantuje utrzymanie odpowiednich parametrów izolacyjnych budynku. Z kolei do połączeń dachu z wystającymi elementami bardzo często wykorzystywane są izokliny, które mają postać styropianowego trójkąta z jednego boku pokrytego papą.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes