O zaletach oraz wadach inteligentnego budynku, czyli jak mieszkać po królewsku i nie zwariować

Gdy marzenie o własnym domu jednokondygnacyjnym nareszcie się spełni, wtedy przychodzi czas na sformułowanie nowych priorytetów. W czasie gdy panie sadzą kwiaty i sieją pietruszkę, małżonkowie myślą, co dodatkowo można byłoby unowocześnić. Funkcjonalność jest kluczowym aspektem, ponieważ w supernowoczesnych wnętrzach ma się mieszkać wygodnie, a i spraw bezpieczeństwa pominąć nie sposób. Z tego powodu tzw. inteligentny dom staje się następnym marzeniem, zwłaszcza mężczyzn.

Dom jednorodzinny

Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
System czujników rozmieszczonych w całym domu i podpiętych do jednostki sterującej – tak pobieżnie można byłoby opisać sedno funkcjonowania tej niekonwencjonalnej instalacji. Dzięki niej mieszkańcy nie muszą myśleć o zapalaniu lamp przed wejściem albo na balkonie ani o regulowaniu instalacji grzewczej, kiedy temperatura na zewnątrz spada do zera. Dla niektórych gospodarzy najważniejsze będzie jednak bezpieczeństwo.

Więcej na ten temat:

Małe kamery umieszczane przy wejściu wzbudzają respekt wśród potencjalnych włamywaczy. Tak czy owak, inteligentny budynek wyręcza właścicieli w wykonywaniu tych zwyczajnych czynności, co również przyczynia się do zmniejszenia np. rachunków za energię elektryczną – każdy w końcu pamięta o włączeniu lampek choinkowych, ale nie każdy w czasie porannej krzątaniny je wyłączy. Inteligentny mieszkania (projekty małych domów parterowych), a ściślej jego instalacja, może działać jedynie dzięki energii elektrycznej.

A nie zapominajmy, że każdorazowa przerwa w dostawie, spowodowana przez niebezpieczne zjawiska pogodowe, np. burze z gwałtownym wiatrem, sprawi, że urządzenia elektryczne albo elektroniczne nie będą sprawne. Z tego powodu jeżeli ktoś zamierza zakupić lub wznieść nowy budynek mieszkalny, ten obowiązkowo musi uwzględnić wspomniany powyżej fakt. W przeciwnym razie można się mocno rozczarować.

Wnętrze domu

Autor: Gwyneth Anne Bronwynne Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze jedną kwestią do przemyślenia jest przedyskutowanie razem z członkami rodziny tematu prywatności. Dom to przecież miejsce, w którym intymność powinna być szczególnie szanowana. Chociaż przyszło nam żyć w epoce, by tak to ująć, Wielkiego Brata, to jednak nie każdy chce, aby każdy jego gest był rejestrowany. Czujki – http://afg.poznan.pl/oferta/czujki-dymowe/5 – i kamery zamontowane w każdym pomieszczeniu będą najprawdopodobniej denerwowały niektórych lokatorów, szczególnie osoby w podeszłym wieku. A musimy również liczyć się z możliwymi awariami, których naprawa wymaga ściągnięcia elektroników. Tak czy owak, inteligentny budynek jest doskonałym lokum dla wszystkich, którzy są ludźmi twórczymi i nie boją nowatorskich zmian.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes