Obowiązki wynajmującego

scrubble ułożone w słowo tax
Jeśli wynajmujesz komuś mieszkanie, bez wątpliwości zastanawiałeś się, jaki rodzaj opodatkowania wybrać. Co prawda wiele osób wynajmuje własne mieszkania bez opłacania podatku, jednakże bez wątpienia nie polecamy takiego pomysłu, bo może to spowodować duże kłopoty.

Gotówka
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Wynajmujący są naprawdę różni, a kiedy poróżnicie się w jakiejś kwestii, taka osoba może złożyć na Ciebie donos do urzędu skarbowego. Wówczas możesz liczyć się z drobiazgowymi kontrolami i sporymi problemami, a także oczywiście wymogiem opłacenia zaległych podatków. Kiedy zatem nie chcesz mieć kłopotów, niewątpliwie bardzo polecamy Ci zawarcie z najemcą umowy i wysłanie jej do urzędu skarbowego. Wówczas zostaniesz poproszony o wskazanie jednego ze sposobów rozliczania podatków.

metafora kredytu na mieszkanie
Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Można rozliczyć podatki od najmu w taki sposób, że niewątpliwie nie będą one dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że podatek od najmu mieszkania możecie rozliczyć jako przychód osoby fizycznej jak również jako przychód uzyskany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli zdecydujesz się na jeden z tych sposobów, wówczas musisz dokonać jeszcze jednego wyboru – możesz wskazać podatek rozliczany ryczałtem lub podatek rozliczany jako procent od Twoich przychodów.

Jeżeli ten artykuł jest według Ciebie ekscytujący, świetna treść z pewnością też będzie godna Twojego zainteresowania, bo odnajdziesz tam podobne informacje.

Zwykle zawsze wybór wcale nie jest taki oczywisty i zależy przede wszystkim od wielu zmiennych – informacje na temat podatku za wynajem.

W przypadku jednego mieszkania będzie bardziej korzystny wybór opodatkowania ryczałtowego, w przypadku drugiego zaś – zdecydowanie na odwrót. Jeżeli masz trochę czasu, zdecydowanie niezłym pomysłem będzie przejście się do doradcy podatkowego. Taka osoba bez wątpienia poradzi Ci najbardziej korzystną w Twoim przypadku opcję. Jeżeli masz w planach wynajem długoterminowy, niewątpliwie powinieneś zdecydować się na taką wizytę. Nawet jeżeli zainwestujesz w to wiele pieniędzy, będzie to dla Ciebie bardzo opłacalne. Zyski z regularnego wynajmu niewątpliwie są tego warte – tym bardziej, że można zaoszczędzić naprawdę dużo.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes