Odliczenie podatku VAT wciąż sporym kłopotem dla niejednego podatnika

Każdy przedsiębiorca ma określone zobowiązania względem urzędu skarbowego. Fiskus chce posiadać wiedzę jakich dokonaliśmy sprzedaży, co kupiliśmy, i jaki mamy z tego zysk lub stratę. Jednym z pożądanych przez urząd skarbowy dokumentów jest deklaracja VAT. Odnosi się ona wyłącznie przedsiębiorców, którzy są podatnikami VAT. W związku z tym trzeba sporządzać specjalną tabelę VAT. Deklaracja VAT w zależności od rodzaju odliczenia powinna zostać dostarczona w wyznaczonym terminie.

podatki

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Częstą bolączką właścicieli firm jest brak odpowiedzi na pytanie, od jakich towarów można odliczyć VAT (Cena Biznesu). Ten kłopot wynika z zawiłości przepisów prawa, ale także z niewystarczającej wiedzy przedsiębiorców. Na przykład.

Jeśli przedstawiony tekst zabrał Cię w niepoznany obszar wiedzy, to dobrze się składa, ponieważ masz możliwość zgłębić pozostałe informacje tutaj (http://www.efematic.pl/) – wejdź na ten odnośnik i zobacz więcej.

Ze strony przedsiębiorców padają pytania typu: „Jestem posiadaczem samochodu ciężarowego bez homologacji, czy mam prawo odliczyć VAT od paliwa?” Co to jest homologacja? Homologacja to najogólniej mówiąc wykaz warunków technicznych, jakie powinien spełniać konkretny pojazd, żeby mógł zostać zarejestrowany i dopuszczony do ruchu (jak kupić samochód z homologacją).

W związku z tym na powyższe pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ winno być bardziej sprecyzowane. Coraz częściej przedsiębiorstwa korzystają z dotacji unijnych. Dotacje unijne w kontekście VAT (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-sprzedazy-samochodu-wzor-z-omowieniem) także są dla właścicieli firm duży problem . Nic dziwnego, ponieważ sprawa jest dosyć skomplikowana. Ponieważ po pierwsze, nie nie istnieje jeden rodzaj dotacji, po drugie, dofinansowania unijne są pozyskiwane z rozmaitych źródeł finansowania.

Bez względu na typ oraz źródło pochodzenia najogólniej dotacje pochodzące z Unii Europejskiej możemy sklasyfikować na dwa typy: wypłacane oraz otrzymywane, a te dalej dzielą się na mniejsze kategorie. Chcąc dowiedzieć się czy przysługuje nam odliczenie VAT na danym przykładzie, należy zgłębić temat. Jeśli trapią nas jakiekolwiek wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest poradzić się specjalistów. Jeżeli chodzi o VAT, możemy spróbować zaczerpnąć informacji u źródła, czyli w urzędzie skarbowym w dziale VAT. Niestety, urzędnicy rzadko chętnie służą pomocą, ale do do naszych usług mamy biura doradztwa podatkowego.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes