Opony od kuchni: czyli jak wybrać odpowiednie ogumienie do naszego samochodu i poznać skomplikowane symbole na oponach.

Opony samochodowe
Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że dobór odpowiednich opon, znacznie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zobaczmy, co jest istotne przy wyborze dobrego ogumienia.

Opona na feldze aluminiowej
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Opony zimowe kontra opony letnie.Opony zimowe a opony letnie – pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przed kupnem opon. Jak sama nazwa mówi, ogumienie zimowe stosuje się w okresie zimowym, natomiast ogumienie letnie w okresie letnim. Zatem dwa razy w roku trzeba pamiętać o wymianie opon. Niektórzy jeżdżą przez okres 12-stu miesięcy wyłącznie na oponach zimowych, ale nie jest to dobra praktyka. Opony zimowe są przystosowane do odmiennych warunków pogodowych niż opony letnie.

Znakomicie sprawdzają się na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Na przykład zimowe opony Kormoran , są skonstruowane w taki sposób, aby podczas jazdy rozdrabniać, a następnie usuwać śnieg, który przedostaje się do zagłębień ogumienia. Dodatkowo opony zimowe mają lepszą przyczepność, dzięki temu jazda jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i komfortowa.

W odróżnieniu od opon używanych w lecie, opony zimowe mają więcej krzemionki, która sprawia, że takie ogumienie jest bardziej elastyczne oraz miękkie i nie twardnieje w niższych temperaturach. Różnica nie jest widoczna gołym okiem, ale każdy kierowca czuje zmianę w podczas jazdy. Opony letnie są przeznaczone do używania głównie na suchych nawierzchniach. Dlatego – w odróżnieniu do opon zimowych – nie posiadają tak dużo lamelek, rowków i nacięć, przez co znacznie lepiej przylegają do nawierzchni.

Oznaczenie (zobacz wyjście ewakuacyjne znak) oponJeżeli jesteś kierowcą na pewno zastanawiałeś się niejednokrotnie nad trudnymi do zapamiętania oznaczeniami zamieszczonymi na oponach Twojego samochodu. Przypomnimy Ci, co kryje się za tymi znakami.

w jaki sposób rozszyfrować oznaczenie opon?Jeżeli kupujesz opony do samochodu, obowiązkowo musisz znać specjalne symbole, dzięki którym będziesz w stanie zakupić odpowiedni produkt. Aby ułatwić Ci zakup opon, objaśnimy Ci, co kryje się za wskazanymi symbolami, umiejscowionymi zawsze na ogumieniu.

Co nam mówią konkretne symbole?
Niezależnie od marki ogumienia, które pragniesz nabyć – czy to będą na przykład opony Kleber albo opony Kormoran – musisz poznać rozmiar oraz datę produkcji ogumienia. Tak samo istotne jest to, czy opony mają nadaną homologację i do jakiej szybkości są przystosowane. I tak: litera H oznacza wskazaną prędkość, którą może rozwinąć auto. Znak E4 mówi nam, iż opona ma europejską homologację. Charakterystyczna śnieżynka wskazuje na ogumienie zimowe. Litera R oznacza, że opona jest miękka, czyli przeznaczona do stosowania w samochodach osobowych. Jeśli chcemy sprawdzić rozmiar ogumienia szukajmy go zawsze na bocznej krawędzi gumy.

Wybór odpowiednich opon jest szalenie ważny. Jeżeli będziemy kupować ogumienie w sprawdzonym sklepie, możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanego sprzedawcy. Więcej na

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes