Tag Archives: organizacje

PIT, dzień wolny za święto, modele działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób prawnych, to jak samo określenie pokazuje, typ podatku, który obciąża dochody uzyskiwane poprzez osoby prawne, przykładowo prowadzące własną działalność gospodarczą. Podatek ten jest oczywiście precyzyjnie nastawny przez prawo. Istnieją pewne spółki, jakie są zwolnione z podatku dochodowego od postaci prawnych, są to między innymi: Narodowy Bank Polski, Skarb Państwa, a także przeróżne organizacje religijne, jednostki budżetowe czy fundusze obrony środowiska i gospodarki wodnej.

Co symbolizuje skrót ISO i które normy ISO możemy dzisiaj wyszczególnić?

ISO oznacza Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, natomiast jej określenie wywodzi się z angielskiego wyrażenia International Organization for Standardization. Głównym celem tej organizacji jest zespalanie krajowych organizacji normalizacyjnych, powinno się także napomknąć, że ISO jest organizacją pozarządową. Intrygującą informacją pewno jest to, że tytuł ISO nie jest skrótem – jest to oficjalna nazwa, która pozostała entuzjastycznie przyjęta w trakcie konferencji założycielskiej, bowiem jest ona bezproblemowa do wymówienia a także prosta do zapamiętania.

Wybranie organizacji, której odpiszesz 1% podatku, jest wyłącznie twoim wyborem

Organizacje non-profit, które prowadzą działalność w sferze zadań publicznych, takich jak ochrona zdrowia, ochrona środowiska, pomoc społeczna, edukacja, pomoc osobom niepełnosprawnym, czerpią, na realizację swoich zadań, środki finansowe m.in. z odpisów 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.