Perspektywy pracy po studiach prawniczych

prawo - książki
Wiele osób marzy o wykonywaniu zawodu prawnika i o dużych zarobkach. Przez ostatni czas narosło wiele fałszywych przekonań odnośnie zawodu prawnika, które mogą być materiałem na kilka opracowań.

Wiele młodych ludzi marzy o wykonywaniu zawodu prawnika i o sporych pieniądzach. Przez ostatni czas powstało sporo mitów wokół tego zawodu, które mogą być materiałem na dziesiątki artykułów.

prawo - książki

Spójrzmy na to od innej strony. Czy warto zdecydować się na tą karierę? Co z edukacją i czy ciężko przebić się na szczyt?

Czemu młodzi marzą o byciu prawnikiem?

Zarobki z całą pewnością grają tu ważną rolę. W najlepszych biurach adwokackich są szanse na spore zarobki, ale nie jest tak od samego początku kariery. Jak opowiada pan Tomasz, prawnik (polecamy radca prawny Wrocław) oferujący porady prawne w Krakowie przede wszystkim „trzeba się wykazać wytrwałością i siłą przebicia, by zdobyć upragnioną pracę”.
Poza pieniędzmi ważny na pewno jest prestiż zawodu prawnika i pozycja w społeczeństwie. Wokół adwokatów jest pewna aura ekskluzywności. Drogie samochody, zamożni klienci, drogie garnitury. Wszystko to sprawia, że nowe osoby chcą także przystąpić do tej rzeczywistości.

Przeprawa przez studia

Studia są całkiem wymagające i wymagają dużo poświęcenia. To przede wszystkim edukacja i siedzenie w wielu książkach. Mówimy tu o dziesiątkach różnych prawniczych książek nie zawsze prostych do zdobycia. Możemy poszukać w księgarniach w sieci. Fachowa literatura zawodowa to nie ten typ książek które schodzą na pniu, więc możemy liczyć na rabaty. Możemy sprawdzić w popularnych księgarniach wysyłkowych lub poszukać księgarni prawniczych. Należy wpisać tylko w wyszukiwarkę prawidłowe hasło i na pewno znajdziemy odpowiednie serwisy. Prawdopodobnie najłatwiej kupić kodeks karny lecz z innymi nie ma większych problemów. Pomocne mogą też być popularne serwisy aukcyjne.

Zwykle absolwenci po uzyskaniu tytułu magistra pozbywają się pozycji książkowych, które nie będą im już niezbędne, zwłaszcza jeśli postanowili się specjalizować w którejś działce prawa. W tej sytuacji kodeksy można zakupić za niewielkie pieniądze. Trzeba tylko znaleźć właściwe aukcje, wpisując na przykład „kpc„ czy „kpa”. Zazwyczaj kodeksy maja ślady użytkowania, czasami można poznać, że ktoś uczył się wspomagając się kawą, ale informacje o wszelkich takich wadach zamieszczone są w opisie.

Najważniejszy egzamin

Nie wystarczy że na studiach jest wiele nauki, to na dodatek pod sam koniec edukacji trzeba zdobyć aplikację. Są różne rodzaje aplikacji:

adwokacka
komornicza
notarialna

Raz w roku ustalany jest termin ogólnopolskiego egzaminu. Po zdaniu aplikacji przyszłego prawnika czeka dwa lata w kancelarii za małe pieniądze. Ale warto. Wystarczy wyszukać by zobaczyć, że mądrze jest się wyspecjalizować w określonych obszarach.

Łatwo zauważyć, nie jest to najłatwiejszy wybór. Ale wiele osób stawia na taką karierę z powołania, a nie tylko dla pieniędzy. Prawnicze zawody jak referendarz sądowy, asystent sędziego, mediator dają możliwość interesującej pracy i pomagania ludziom.

Źródło: adwokaci-tytko.pl

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes