Pieniądze na firmę – dotacja z Unii, czy kredyt bankowy?

Unia Europejska
Przez wzgląd na obecną sytuację na rynku pracy – wysokie bezrobocie i niskie zarobki – wiele osób podejmuje decyzję o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Większość branż potrzebuje zakupu specjalnego wyposażenia, warto posiadać również finanse na stworzenie witryny internetowej, czy rozreklamowanie firmy. Jak zorganizować na to wszystko środki?

Wbrew powszechnej opinii, współczesny rozpoczynający karierę przedsiębiorca ma znacznie uproszczony start w porównaniu do osób, które otwierały firmę kilkanaście lat temu. Dziś dostępne są chociażby środki unijne dla małych firm, można również zaciągnąć kredyt gotówkowy, lub firm (polecamy przejdź) hipoteczny.

Zanim jednak zdecydujemy się na pomoc finansową, trzeba rozważyć, które rozwiązanie będzie dla nas najdogodniejsze. W przypadku dofinansowań unijnych należy wiedzieć, że w celu starania się o dofinansowanie, trzeba opracować naprawdę dobry biznesplan. Niektóre rodzaje działalności gospodarczej są wykluczone z programów unijnych, dlatego trzeba dowiedzieć się, czy wybrana przez nas dziedzina firmy spełnia wymogi formalne. Czytaj też .

Biorąc pieniądze z Unii, zobowiązujemy się prowadzić firmę przez co najmniej rok. Jeśli przed upływem 12 miesięcy firma upadnie, będziemy zmuszeni oddać pozyskane fundusze. Kredyt hipoteczny to dobre rozwiązanie gdy dysponujemy jakąś nieruchomością. Dawniej musiałaby to być nieruchomość, związana ściśle z prowadzoną działalnością, współcześnie coraz więcej placówek finansowych udziela tego typu kredyt właściwie na dowolny cel (szczegóły na stronie).

Kredyt gotówkowy to najczęściej najmniej korzystne wyjście. Tego rodzaju pożyczki są wysoko oprocentowane, a suma, jaką możemy uzyskać, jest znacznie ograniczona. Funkcjonują jednak specjalne kredyty gotówkowe dla przedsiębiorców. Charakteryzują się one preferencyjnymi warunkami i w wielu przypadkach stają się najprostszym sposobem na to, by zaistnieć na rynku. (sprawdź szczegóły)

Bez względu na to, czy zapragniemy pozyskać środki unijne dla małych firm, czy zaciągnąć kredyt hipoteczny albo gotówkowy w banku, musimy liczyć się z tym, iż czeka nas trochę spraw formalnych. Przygotujmy się na to i zacznijmy starania o wsparcie finansowe odpowiednio wcześnie, tak, by w wybranym terminie firma mogła zacząć działać.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes