Pieniny, czyli idealny pomysł na weekendowy wyjazd

Rafting na Dunajcu w Pieninach
Peniny to góry leżące w południowej Polsce i północnej Słowacji, stanowiące najwyższą część długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych. Jest to jeden z najbardziej urokliwych zakątków w naszym Kraju.

w ofercie Ruszaj w Polskę
Autor: adzica
Źródło: www.sxc.hu
Pieniny tworzą łańcuch górski o długości około 35 km i szerokości do 6 kilometrów podzielony przełomami Dunajca, odznaczający się przyjemnym klimatem. Od południa graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północnej części z Gorcami i Beskidem Sądeckim.

Obszary obejmujące Pieniny w znacznej części należą do chronionych – stworzono tutaj Pieniński Park Narodowy. Góry te dzielimy na następujące części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe inaczej właściwe i Pieniny Małe Z różnorodnością siedlisk i obecnością kwaśnych wód związana jest bogata fauna. Można w tych rejonach podziwiać owady nie pojawiające się w żadnym innym regionie, jak również dużą liczbę płazów i interesujące gatunki ptactwa – sowy, ptaki drapieżne, wodne, leśne i polne. W Pieninach wyznaczono kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych. Do najpiękniejszych z nich zaliczany jest szlak zwany Sokola Perć, prowadzący miasta Szczawnica na znany szczyt Trzy Korony. Ten szklak turystyczny obejmuje niezwykle urzekające rejony Pienin – Sokolicę, Kazalnicę i Zamkową Górę. Z kolei po wejściu na Trzy Korony można podziwiać panoramę Pienin i Tatry Słowackie.

Pieniny są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w naszym kraju. Na atrakcyjność tych obszarów wpływają nie tylko góry i występujące wokół nich lasy, ale także specyficzne, nasycone dwutlenkiem węgla wody mineralne potocznie określane jako szczawy. Za sprawą występowania właśnie tych wód oraz wyjątkowego mikroklimatu, który panuje w Pieninach, obszar ten słynie z działalności uzdrowiskowej. Znane uzdrowisko w Szczawnicy (sprawdź tutaj) specjalizuje się przede wszystkim w leczeniu górnych dróg oddechowych. Ale to nie tylko znakomite miejsce dla kuracjuszy i miłośników gór! Atrakcją turystyczną na skalę europejską jest spływ Dunajcem – tratwą lub pontonem, który przyciąga ogromne grono sympatyków sportów z nutą adrenaliny. Doskonałą alternatywą dla tego rodzaju rozrywki są natomiast spływy kajakowe.

Ten serwis internetowy domki wakacyjne zawiera wciągające dane na prezentowany wątek, więc, jeżeli ta problematyka Cię absorbuje, to zobacz to koniecznie.

W okolicach Szczawnicy znajduje się również paralotnia i ciekawe szlaki rowerowe. Interesujące są też ruiny zamku w Czorsztynie i gotycko-renesansowy zamek w Niedzicy. A na co możemy liczyć jeśli chodzi o noclegi w Pieninach? Baza noclegowa jest naprawdę spora, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie! Noclegi w Pieninach to nie tylko tanie pensjonaty, hotele i schroniska, ale także prestiżowe apartamenty z ciekawą ofertą atrakcji i zabiegów kosmetycznych i odnowy biologicznej, jak również komfortowe sanatoria dla kuracjuszy. Amatorzy survivalu także znajdą w Pieninach idealne miejsce na rozbicie namiotu!

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes