Plecak: niezbędne wyposażenie każdego turysty wyruszającego na na wycieczkę w góry

Wśród stworzonych z myślą o górskich wędrówkach akcesoriów plecak jest jednym z najważniejszych. Górskie wędrówki to z całą pewnością obowiązek posiadania nie tylko plecaka, ale w przeważającej liczbie przypadków także różnego rodzaju akcesoriów, które są wymagane przy biwaku w górach. Jakie akcesoria są nam potrzebne poza plecakiem? Jak wybierać plecak?W sklepach z akcesoriami turystycznymi znajduje się ogromny wybór plecaków. Są wśród nich nie tylko niewielkie miejskie plecaki Wolfgang, ale także wyposażone w jedną komorę plecaki turystyczne i plecaki Wolfgang, których objętość jest zdecydowanie większa i wynosi od czterdziestu do nawet sześćdziesięciu pięciu litrów. Jakiego rodzaju plecak wybierzemy uzależnione jest więc głównie od tego, w jakim celu planujemy go wykorzystywać. Jeżeli mamy w planach trwający kilka , a nawet kilkanaście dni trekking, kupić powinniśmy duży plecak, w którym pomieści się nie tylko kilka zmian odzieży, ale także namiot, śpiwór i naczynia (zobacz naczynia biwakowe) kuchenne (sprawdź więcej). W czasie trwającej kilka lub kilkanaście dni wyprawy o charakterze trekkingowym naprawdę przydatna okazuje się menażka.

menażka

Autor: Jean Synodinos
Źródło: http://www.flickr.com

Współczesna menażka w naprawdę niewielkim stopniu przypomina swoje poprzedniczki sprzed naprawdę wielu lat. Bez najmniejszych wątpliwości zmienił się materiał, z którego menażki są wykonywane. Tradycyjne , wykonane z aluminium menażki kilka lat temu zastąpiono menażkami wytwarzanymi z aluminium anodowanego lub menażkami wyprodukowanymi z tytanu. Są więc nie tylko odporne na działanie czasu, ale przede wszystkim zaskakująco lekkie, co jest szczególnie ważną cechą, kiedy wybieramy się na trwający kilkanaście dni trekking.

Wybierając plecak, zwracamy przede wszystkim uwagę na to, jak dużą ma pojemność. Często jednak zapominamy, że naprawdę ważna jest także ilość bocznych kieszeni. W takich bocznych kieszeniach pomieści się niemało niezbędnych w czasie wędrówki drobiazgów: mapa, lekka przeciwdeszczowa kurtka , a nawet karimata. Dostępne są także modele plecaków , które mają dodatkowe pętle, troki i taśmy kompresyjne. Dzięki nim możliwe jest zamocowanie na zewnątrz plecaka niezbędnego w czasie wędrówek namiotu, nart bądź czekana – czytaj o menażkach . Cechą typową produkowanych obecnie plecaków jest umieszczony wewnątrz stelaż oraz naprawdę mała waga. Dostępne modele – miejskie, turystyczne oraz trekkingowe – są też niezwykle funkcjonalne.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes