Składki na ubezpieczenia, płace dla pracowników, obsługa biura – czyli ile wynosi nas prowadzenie działalności gospodarczej miesięcznie

wynagrodzenie
Każdy, kto ma zamiar założyć własną działalność gospodarczą powinien pamiętać, że wymaga ona poniesienia określonych kosztów. Aczkolwiek obecnie istnieje wiele możliwości pozwalających na zredukowanie tych kosztów. Ile kosztuje nas utrzymywanie działalności gospodarczej co miesiąc i w jaki sposób możemy zmniejszyć te koszty? Tego rodzaju pytanie zadają sobie zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy, dlatego postaramy się na nie znaleźć odpowiedź.

wynagrodzenie
Autor: SuperTowTrucks Blog
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawowe koszty prowadzenia działalności związane są między innymi z odprowadzaniem podatku do Urzędu Skarbowego oraz składek do ZUS. Ponadto kosztowna jest obsługa zarządzania firmą i płace dla ewentualnych pracowników. Te ostatnie nie mogą być niższe niż minimalne wynagrodzenie ustalone przez rząd. Wszyscy zainteresowani powinni wiedzieć, żeminimalne wynagrodzenie w 2015r. zobacz (jeszcze więcej) informacje będzie wyższe niż w roku bieżącym i zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem będzie wynosić 1750 zł brutto (obecnie jest o 70 zł niższe).

Jak już wspomniano, znaczny procent wydatków jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej stanowią składki na ubezpieczenia społeczne – zobacz. Należy jednak wiedzieć, że ich wysokość przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności jest niższa i stanowi mniej niż 500 zł za miesiąc. Składki ZUS dla przedsiębiorców hiperłącze można poza tym odliczyć od podatku. Dlatego płacąc preferencyjną stawkę za ubezpieczenia przez pierwsze 2 lata w wysokości 450 zł faktyczny koszt, który przyjdzie nam ponieść to około 170 zł na miesiąc, ponieważ składki możemy odliczyć rozliczając podatek.

wynagrodzenie
Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście, prowadząc działalność powinniśmy się liczyć także z kosztami jej prowadzenia – chodzi zwłaszcza o prowadzenie biura oraz koszty za obsługę księgową. Jednak aktualnie mamy możliwość sporego obniżenia tych kosztów, chociażby przez możliwość „przerzucenia” biznesu do internecie. Możemy przykładowo skorzystać z wirtualnego biura, dzięki czemu nie będzie trzeba wynajmować standardowego biura i płacić za jego comiesięczne utrzymanie. Tak samo można skorzystać z internetowej księgowości, której koszty są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnej księgowości. Możliwości jest zatem sporo, trzeba tylko rozeznać się w nich i zaznajomić się z obowiązującymi aktualnie przepisami.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes